Reklama

Siły zbrojne

Kontrakt na Apache Guardian dla ZEA

fot. Boeing
fot. Boeing

Amerykański koncern Boeing otrzymał od Departamentu Stanu zamówienie na 17 śmigłowców AH-64E Apache Guardian dla lotnictwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na Bliski Wschód trafić ma 9 nowych śmigłowców i 8 przebudowanych AH-64D. 

Kontrakt będzie realizowany przez zakłady Boeinga w Mesa w stanie Arizona. Całkowity koszt pozyskania tych śmigłowców ma wynieść 242 mln USD. Maszyny trafią na Bliski Wschód do końca lutego 2023 roku.

Zamówienie realizowane jest w ramach wydanej w grudniu 2016 roku zgody Departamentu Stanu na sprzedaż poprzez program Foreing Military Sales 9 nowych śmigłowców Apache Guardian i przebudowę do tego standardu 28 maszyny w wersji AH-64D obecnie używanych przez lotnictwo Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Zgodnie z notyfikacją umowa na śmigłowce wraz z dodatkowym sprzętem, szkoleniem i wsparciem eksploatacyjnym może być warta maksymalnie 3,5 mld dolarów. 

Różnice pomiędzy AH-64E Apache Guardian, a wcześniejszymi wersjami obejmują m.in. nowocześniejszy układ napędowy (z silnikami T700-GE-701D  oraz wirnikiem z kompozytowymi łopatami). Modernizację objęły też awionikę i oprogramowanie. AH-64E otrzymał zmodyfikowany układ optoelektroniczny M-TADS/PNVS (ang. Modernized Target Acquisition Designation Sight/Pilot Night Vision Sensor) charakteryzujący się wyższą rozdzielczością, nowsze systemy samoobrony oraz zmodernizowany system śledzenia celów i radar Longbow. W wersji dla US Army maszyna posiada również możliwość kontrolowania do czterech BSP typu Grey Eagle lub Shadow M2.

Boeing AH-64E Apache Guardian jest też oferowany polskim siłom zbrojnym jako potencjalny następca śmigłowców Mi-24D w ramach programu Kruk.

Reklama

Komentarze (6)

 1. Davien

  Marek, tyle to płaci za te Guardiany rzad USA, z czego jedynie 9 jest nowych, pozostałe to modernizacja AH-64D ZEA za cały kontrakt na 28 przebudowanych AH-64D do standardu E io 9 nowych Guardianów razem z pakietem może zapłacic do 3,5mld wiec tak tanio to nie jest.

 2. Marek1

  17 Guardianów za 242 mln ?!?!? Po 14,235 mln za sztukę ?? Taniocha normalnie - 1/3 normalnej ceny rynkowej. TAK właśnie wyglada DOCENIANIE sojusznika(nie wasala) przez USA ... Ps. Józku NIC juz lepiej nie mów ...

 3. JÓZEK mówi mądrze

  Apacz (przepraszam indian) to fanaberia bez wyników z równorzędnym przeciwnikiem ot cudactwo gdy pada deszcz włączają sie wycieraczki a gdy wlatujw mucha do silnika jest uziemniony razem z lotniskiem

 4. Polish blues

  Jak i czym się bronić Panie Prezydencie, Panie Premierze, Panie Ministrze i Panie Prezesie - nie po to na was głosowaliśmy, abyście reanimowali T-72 i przedłużali resursy zabytkowym helikopterom. Podobno budżet puchnie od kasy z VAT - no to do dzieła!

 5. WW3

  Fajnie jest tak poczytać jak inni kupują nowe śmigłowce,nowe okręty..... W Polsce też tak miało być....

 6. ryszard56

  i takie maszyny dla Nas

Reklama