Reklama

Siły zbrojne

Koniec produkcji izraelskich dronów w Rosji

  • Fot. www.nato.int

Rosja będzie musiała wstrzymać montaż bezzałogowców Outpost wykonywany na licencji Israel Aerospace Industries. Pomimo starań strony rosyjskiej, chcących przedłużenia umowy o współpracy w tym zakresie, negocjacje wstrzymano, a istniejące porozumienie zamrożono w wyniku decyzji ministerstwa obrony Izraela. 

Jak informuje Flightglobal, władze Izraela podjęły decyzję, na mocy której cała dotychczasowa współpraca w zakresie licencyjnego montażu w Rosji bezzałogowych systemów latających produkcji IAI został objęty embargiem, a współpracę wstrzymano ze skutkiem natychmiastowym. Decyzja miała zostać podjęta przez izraelskie ministerstwo obrony miedzy innymi w wyniku nacisków ze strony amerykańskiej administracji. 

Nie bez znaczenia było też prawdopodobnie powszechne wykorzystywanie przez Rosjan bezzałogowców Outpost (licencyjna wersja bsl IAI Searcher-II) w działaniach na terytorium Ukrainy. Kilka maszyn tego typu zostało strąconych przez siły biorące udział w operacji ATO, a następnie zaprezentowano je opinii publicznej. Tel Awiw zdecydował już w drugiej połowie 2014 roku o wstrzymaniu negocjacji nowych kontraktów na dostawy bezzałogowych środków latających do sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej w związku z kryzysem na Ukrainie. Realizowano jednak zapisy wcześniej zawartych umów (włącznie ze wsparciem serwisowym).

W rosyjskich zakładach UZGA (Uralskij Zawod Grażdanskoj Awiacji) w Niżnym Tagilu zmontowano zgodnie z umową co najmniej 20 bezzałogowców Outpost (Searcher-II) oraz - prawdopodobnie - około 30 mini-bsl BirdEye 400.

Informacje o zamrożeniu współpracy stoją w sprzeczności z deklaracjami strony rosyjskiej, która zabiegała nie tylko o wznowienie rozmów. W ubiegłym roku zakłady UZGA ogłosiły plan modernizacji bezzałogowców Outpost, obejmującej użycie systemu GLONASS, szyfrowanej linii rosyjskiej łączności i systemów IFF. Zmodernizowana wersja ma nosić oznaczenie Outpost-R i stanowić punkt wyjścia dla w pełni nowej konstrukcji.

Zgodnie z informacjami rosyjskiego serwisu informacyjnego „Wiedomosti”, rosyjskie ministerstwo obrony zawarło w ubiegłym roku wartą około 300 mln dolarów umowę na 10 kolejnych systemów Oputpost, z których każdy składa się ze stacji kierowania i trzech maszyn latających. Natomiast na początku kwietnia 2016 roku zastępca ministra obrony Rosji Jurij Borysow zapowiedział plan zakupu kolejnych 30 systemów w przeciągu najbliższej dekady.

Jeśli potwierdzą się informacje o nałożeniu całkowitego embarga na dostęp Rosji do izraelskich technologii bezzałogowych, to plany te należy uznać za wątpliwe. Istnieje oczywiście możliwość, że Rosjanie posiadają już w tym zakresie wystarczającą wiedzę i potencjał, aby kontynuować produkcję własnymi siłami, z naruszeniem zasad izraelskiej licencji. Nie jest też wykluczone, że tak zwana modernizacja systemu Outpost jest, de facto, planem zastąpienia kluczowych izraelskich komponentów systemu ich krajowymi odpowiednikami.  

Według dostępnych informacji bezzałogowce Outpost charakteryzują się długotrwałością lotu 15-20 godzin i możliwością działania w odległości 250-300 km od miejsca startu. Masa użytecznego ładunku wynosi 100 kg. Jak wynika z badań maszyn strąconych w Donbasie przez siły ukraińskie, w maszynach stosowanych jest wiele komponentów rosyjskich oraz elementów pochodzących z rynku cywilnego i nieobjętych ograniczeniami związanymi z embargiem. 

Reklama

Komentarze (9)

  1. andys

    " Kilka maszyn tego typu zostało strąconych przez siły biorące udział w operacji ATO, a następnie zaprezentowano je opinii publicznej." Kiedy i gdzie była/y ta/e prezentacja/e?

  2. Onufry Z

    no, no, czyżbyś sugerowal, że US ze jestesmy wrogami US bo sprzedali nam drogie F-16 :))))), :)))))), :)))))))0 sylwester Wtorek, 19 Kwietnia 2016, 18:44 aby osłabić militarnie wroga dobrze jest mu dać uzbrojenie które jest strasznie drogie w utrzymaniu i w serwisowaniu ale za to łatwo da się zniszczyć , chyba łatwiej dla amerykanów strącić 100 samolotów wielozadaniowych przeciwnika niż wyszukać opłaconych za te same pieniadze 10 tysięcy wyszkolonych terrorystów

  3. ito

    "W ubiegłym roku zakłady UZGA ogłosiły plan modernizacji bezzałogowców Outpost, obejmującej użycie systemu GLONASS, szyfrowanej linii rosyjskiej łączności i systemów IFF. Zmodernizowana wersja ma nosić oznaczenie Outpost-R i stanowić punkt wyjścia dla w pełni nowej konstrukcji."- z tego wynika, że izraelskie embargo może mieć dla Rosjan raczej znikome znaczenie- jeśli planowali zakup 30 systemów w ciągu 10 lat to jak na razie nic nie stoi na przeszkodzie żeby te plany zrealizowali. Mają gotowy wzorzec wraz z dokumentacją (licencja!) już doświadczenie w produkcji i użytkowaniu i rozpoczęte prace na rusyfikacją. Jeśli zmieszczą się z głęboką modyfikacją w 2 lata cała sprawa może ich w ogóle nie dotknąć. Żydzi muszą mieć tego świadomość- pytanie więc na ile ta ich uległość wobec Amerykanów jest rzeczywista a na ile to ściema.

  4. fgh

    Licencje i prawo nigdy ruskim nie przeszkadzały. Będą dalej klepać drony, tylko bez licencyjnie. Coś tam podłubią, zmienią wygląd i powiedzą, że to 100% ich konstrukcja. Taki kraj.

    1. ktokolwiek

      Niedokładnie. Ponieważ gdyby Izrael rzeczywiście, kierując się... względami etycznymi... zamierzył był takie embargo, wprowadziłby je najpóźniej w momencie walk w Doniecku i Ługańsku. A nie dopiero w dwa lata potem. Myślę, że teraz obserwujemy tylko ich PR.

  5. Sodoma

    Ciekawe. Dzis prasa niemiecka Deutsche Wirtschafts Nachrichten opbulikowała artykuł mówiacy o umowach Izraelsko-rosyjskich dotyczacych współpracy w Syrii. Stosunki Tel-Aviv - Kreml określone zostału jako bezproblemowe. Izrael liczy na postęp w asymilowaniu wzgórz Golan do swojego terytorium. Miałoby się to stać "przy okazji" interwencji rosyjskiej w Syrii. Przypominam, że wzgórza Golan według ONZ należą do Syrii. Od pewnego czasu obserwuję dryfowanie polityki zagranicznej Izraela od USa w kierunku Rosji. Z pewnością wiąże się to z ogromną imigracją z Rosji. Dla wielu Rosjan (ze względu na udokumentowane pochodzenie) paszport izraelski jest najprostszą alternatywą dla rodzimego. Zadziałanie embargo na drony świadczy o tym, że jednak Tel-Aviv się opamiętał?

    1. fx

      Z tych wielu jak to mówisz Rosjan to UKRAIŃCY pochodzenia żydowskiego więc te bzdety to możesz wypisywać na Moscow FAKE. Polska kupi izraelskie systemy zamiast amerykańskich dlatego wypieli się na KOMUNISTÓW Putina.

    2. Media kłamią. Zachodnie również

      Może zamiast kłamliwych niemieckich mediów sprawdzić co o Golan i rosyjskim oraz amerykańskim stanowisku piszą sami Żydzi? http://debka.com/article/25371/Netanyahu-to-battle-Obama-Putin-over-the-Golan

  6. vvv

    ale to bylo do przewidzenia w momencie kiedy rosja dostarczyla pierwsze systemy s-300 do Iranu. teraz licze na sprzedaz ppk dla Ukrainy :) Azerowie udowodniki wysoka skutecznosc spike vs rodzinie t-72

    1. Teodor

      Z bronią przeciwpancerną jest tak jak ze stosowaniem nadmiernej ilości antybiotyków. Im mniej wiadomo o tych pociskach w warunkach polowych, tym większą przedstawiają użyteczność (poza czasowym starzeniem i diametralnej zmiany technologii ochrony czołgów). Pomijając omijanie praw autorskich i nadmiernego podwyższenia technologii ukraińskich w tym zakresie, Amerykanie ukrywają własną technologię. A wracając do tematu izraelskich dronów: patrząc wstecz czasu, Sowieci budowali własne repliki amerykańskich maszyn latających, no może poza SR71 i U2. Podejrzewam, że w tej kwestii zrobią podobnie. W sumie dron to zwykły samolot z napędem śmigłowym (spalinowym, bądź elektrycznym), optykę mają własną, skoro od kilkudziesięciu lat wysyłają satelity szpiegowskie. Kwestia pozycjonowania (glonas) i komunikacji. Nie wiem nic nt. rosyjskiej techniki mikrofalowej, ale założę się że wszystko co im potrzebne kupią poprzez Chiny np... Pozostaje kwestia komunikacji, bo sterowanie to kwestia bajecznie prosta. No i oczywiście kwestia szyfrowania danych. Poza kwestią gotowych elementów nic raczej nie powinno przekraczać możliwości technologicznych Rosjan. Jak będą mieli lenia nt. własnej dokumentacji i oprogramowania to potną oryginalne elementy elektroniczne i skopiują sobie maski układów, a że to robili już 30 lat temu to raczej nie sprawi im trudności. Oczywiście problemem mogą być fundusze i tutaj chyba jest największe pole działania.

  7. sylwester

    aby osłabić militarnie wroga dobrze jest mu dać uzbrojenie które jest strasznie drogie w utrzymaniu i w serwisowaniu ale za to łatwo da się zniszczyć , chyba łatwiej dla amerykanów strącić 100 samolotów wielozadaniowych przeciwnika niż wyszukać opłaconych za te same pieniadze 10 tysięcy wyszkolonych terrorystów

  8. sceptyczny

    Izrael cały czas mimo embarga, dostarczał Iranowi części do amerykańskiego sprzętu wojskowego (np. samolotów). Zresztą USA robiły to samo vide afera Iran-Contras. Dlatego jak ktoś wierzy w izraelskie embargo to uwierzy we wszystko.

    1. Kiks

      Takie samy interesy robili z Iranem Amerykanie ;).

    2. sylwester

      aby osłabić militarnie wroga dobrze jest mu dać uzbrojenie które jest strasznie drogie w utrzymaniu i w serwisowaniu ale za to łatwo da się zniszczyć , chyba łatwiej dla amerykanów strącić 100 samolotów wielozadaniowych przeciwnika niż wyszukać opłaconych za te same pieniadze 10 tysięcy wyszkolonych terrorystów

  9. Łukasz

    Czy Hezbollah używał tych dronów? Mógłby być to kolejny powód.

Reklama