Reklama

Siły zbrojne

Koniec ery samolotów MiG-21FL w Indiach

Samoloty MiG-21FL- fot. chinditsdefence.blogspot.com
Samoloty MiG-21FL- fot. chinditsdefence.blogspot.com

Indyjskie siły powietrzne wycofały ostatni dywizjon samolotów myśliwskich MiG-21FL.

Uroczystość miała miejsce 11 grudnia w bazie lotniczej w Kalaikunda we wschodnich Indiach. Stacjonujący tam dywizjon był wyposażony w 15 samolotów MiG-21FL (Typ 77). Cztery takie maszyny wykonały honorową rundę nad lotniskiem żegnane przez formację trzech samolotów MiG-27ML. W ten sposób zakończyła się prawie pięćdziesięcioletnia era myśliwców MiG-21FL w Indiach (pierwsze takie samoloty zostały dostarczony w 1965 r.).

Była to eksportowa wersja samolotu MiG-21PF (Fishbed-D). W indyjskich zakładach IAF wyprodukowano w sumie około 190 takich maszyn, które z innymi wersjami MiG-21 stanowiły przez długi czas podstawę indyjskiego lotnictwa.

Zostały one sprawdzone w boju już w 1971 r., kiedy w czasie wojny z Pakistanem oficjalnie zestrzeliły cztery samoloty F-104 Starfighters, dwa F-6 Hellcat, jeden F-86 Sabre i jeden transportowy C-130 Hercules. To właśnie precyzyjny atak na budynek gubernatora w Dhaka okazał się punktem zwrotnym w wojnie, zmuszając przeciwnika do negocjacji.

Wycofanie wersji „FL” nie jest generalnie końcem ery MiG-21 w Indiach. Co najmniej 10 dywizjonów, czyli około dwustu samolotów nowszych wersji – M, Bis i Bizon pozostaje nadal w służbie. W ciągu najbliższych czterech lat planowane jest wycofanie czterech dywizjonów wyposażonych w myśliwce MiG-21M i Bis. Natomiast sześć dywizjonów wyposażonych w zmodernizowaną wersję Bison ma służyć aż do 2022 r.

Reklama

Komentarze

    Reklama