Reklama

Siły zbrojne

Kolumbia: ponad miliard na nowe myśliwce

Kolumbijskie Kfiry i samolot tankowania powietrznego KC-767. Fot. Colombian Air Force
Kolumbijskie Kfiry i samolot tankowania powietrznego KC-767. Fot. Colombian Air Force

Dowództwo sił powietrznych Kolumbii ujawniło ile pieniędzy chce wydać na nowe myśliwce, które zastąpiłyby używane obecnie samoloty Kfir. Do wiadomości publicznej podano również też kto stara się o kontrakt w tym kraju.

Kolumbia jest obecnie użytkownikiem około 20 myśliwców Kfir produkcji izraelskiej. Są to maszyny jednosilnikowe i relatywnie tanie w utrzymaniu. Bogota chce najwyraźniej pozyskać konstrukcje podobnej klasy. Wśród rozważanych przez nią maszyn znajdują się dwie jednosilnikowe: JAS 39E/F Gripen (prawdopodobnie produkowane w Brazylii) i F-16 Block 70 oraz jeden samolot dwusilnikowy: Eurofighter Typhoon należący do trzeciej (najnowszej) transzy produkcyjnej, oferowany za pośrednictwem Hiszpanii. W kontekście kolumbijskiego zakupu mówiło się także o ofercie rosyjskiej, która początkowo miała dotyczyć myśliwców MiG-29, a obecnie „innego samolotu” (pozostaje MiG-35 lub coś z rodziny Su-27/Su-30). Z ofertą Kfir Next Generation wystąpiły także Israel Aerospace Industries.

Kolumbijczycy chcę pozyskać samoloty fabrycznie nowe i dysponujące sporymi możliwościami prowadzenia walki. Presja może wynikać z sąsiedztwa niestabilnej Wenezueli, która w ubiegłej dekadzie doprowadziła do zmiany układu sił w regionie poprzez zakup 24 potężnych, jak na tamtą część świata, samolotów Su-30MK2.

Kolumbijczycy prowadzą analizy na temat znalezienia następcy dla Kfirów od czterech lat i chcieliby wejść w posiadanie 15 samolotów, czyli wyposażenia dla jednej eskadry bojowej. Na zakup wydać planują co najmniej miliard USD, co sprawia że przedsięwzięcie jest jak najbardziej realne. Zakup, pomimo problemów finansowych kraju, ma duże poparcie polityczne, m.in. prezydenta Ivana Duque. Obecnie piłeczka jest po stronie sił powietrznych Kolumbii, które mają zarekomendować preferowane konstrukcje. Ostatecznego wyboru dokonają politycy.

Reklama

Komentarze (7)

 1. Fanklub Daviena

  Niech biorą JF-17!

  1. Davien

   A może twoja Rosja wezmie te chińskei przeróbki MiG-21:))

  2. mobile aggresive

   I kolejna glupota twa. JF-17 dla Kolumbii to nie jest zły pomysł zwłaszcza w najnowszej konfiguracji

  3. Davien

   Panie mobile może juz nie płacz jak zwykle. A JF-17 dla Kolumbii to akurat kiepski pomysł w porównaniu do reszty tego co jej oferują wiec głupoty sam wypisujesz ale funka musisz przecież wspierać:)

 2. Evangelista

  Jako regionalna potęga możemy im skytrucki zaproponować. Tylko niech się szybko zastanowiaja bo inne państwa już stoją w kolejce.

  1. Tomasz32

   Skytrucki to bardzo dobre samoloty transportowe krótkiego startu. Jakby takich potrzebowali to czemu nie. My myśliwców nie produkujemy, ale jak widać rosyjskiej "myśli technicznej" Kolumbijczycy też nie chcą.

  2. zeus89

   Ale po to ta złośliwość? Skytrucki to dobre samoloty ale transportowe, desantowe. Nie potrzebują długiego pasa, a w razie potrzeby mogą praktycznie w szczerym polu lądować i startować.

  3. bolek

   Przecież jemu wcale nie o to chodziło.

 3. KOSA

  Niech odkupią od nas Mig 29. Nawet w barterze. KOSA.

  1. Navigator

   Su30Mk to nie jest nowa bryka na działce ale paliwo żerny samolocik nielubiacy ostrych kątów natarcia Przypominam ze kultura prowadzenia i obslugi rodem z Su22

  2. Monster

   "Kolumbijczycy chcą pozyskać samoloty fabrycznie nowe i dysponujące sporymi możliwościami prowadzenia walki" no nasze nie są zbytnio nowe.

 4. Zbigniew

  Refleksje budzi fakt produkowania samolotów Jas Gripen przez Brazylię gdy Polska nie może się pochwalić obecnie żadnym swoim samolotem myśliwskim mimo naszych historycznych przewag z czasów II RP. Uważam za błąd fakt że Polska nie rozwijała współpracy przemysłu obronnego ze Szwecją i Norwegią.

  1. Azaz

   Historyczna przewaga z czasów II RP. Brzmi to pięknie, aż naiwnie.

  2. tow. Zbigniew - wierny brat

   Porównaj sobie potencjał Polski i Brazylii. Wystarczą podstawowe dane na poziomie rosyjskiej szkoły podstawowej.

  3. Boczek

   "naszych historycznych przewag z czasów II RP". Konkretnie jakich?

 5. klawiatura

  albo kupią z usa albo sankcje za popieranie wrogów ameryki czy jak to sie tam nazywa i tyle w temacie

 6. Paco

  ciekawy jestem czy w Kolumbijskiej prasie piszą że Polska kupi F-35 , albo wyremontują T-72 ...

 7. Gracz

  Panowie z L&M już wiedzą kto wygra.

Reklama