Reklama

Siły zbrojne

Kolejne sto Abramsów zostanie zmodernizowanych do wersji M1A2 SEPv3

Fot. General Dynamics Land Systems
Fot. General Dynamics Land Systems

Armia amerykańska podpisała umowę z koncernem General Dynamics Land Systems, na mocy której wykonana zostanie modernizacja 100 czołgów M1A1 Abrams do najnowszego wariantu M1A2 SEPv3,

Umowa to część większego kontraktu, podpisanego w grudniu minionego roku. Na jego podstawie U.S. Army zmodernizuje do 435 czołgów M1A1 Abrams do wariantu M1A2 SEPv3.

Prace wykonane zostaną w zakładach koncernu w Scranton i Tallahassee, a także w jedynej wciąż czynnej fabryce czołgów w USA, w Joint Systems Manufacturing Center w Limie w stanie Ohio.

Pierwsze egzemplarze pojazdów w wersji M1A2 SEPv3 armia amerykańska odebrała w październiku minionego roku.

Wariant SEPv3 zastąpi docelowo produkowany od 2005 r. SEPv2. Czołg w najnowszej wersji posiada wyposażenie łącznościowe pozwalające na pełną integrację i interoperacyjność przesyłania danych z innymi wozami działającymi w ramach przyszłych Brigade Combat Teams, nowy system kierowania ogniem i przyrządy obserwacyjno-celownicze dowódcy i działonowego, zwiększone możliwości wytwarzania i dystrybucji energii, niezbędnej do zasilania i chłodzenia nowoczesnego wyposażenia elektronicznego, system przeciwdziałania zdalnie odpalanym ładunkom wybuchowym, zmodernizowaną armatę dostosowaną do programowania amunicji, nowy system przeciwpożarowy, nowy ZSMU CROWS-LP na wieży. Jedną z najważniejszych zmian jest też wzmocnienie pancerza poprzez instalację opancerzenia kompozytowego nowej generacji.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.