Reklama

Siły zbrojne

Kanada zakupi samoloty P-8A Poseidon?

Na samolocie P-8A Poseidonnie udało się usunąć niedociągnięć wykrytych podczas testów w 2012 i 2013 r.
Fot. fot. Boeing

Rząd Kanady rozważa zakup samolotów P-8A Poseidon od Boeinga, zakup miałby kosztować 6 miliardów dolarów – pisze The Defense Post.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Jak donosi The Defense Post, władze Kanady na poważnie mają rozważać zakup samolotów P-8A Poseidon od Boeinga. Jak pisze portal mówi się o zakupie 14 samolotów za 6 miliardów USD.

Czytaj też

Przypuszczenia na temat potencjalnego zakupu pojawiły się po tym jak minister obrony Kanady Anita Anand udała się do USA, aby spotkać się z przedstawicielami Boeinga oraz omówić przyszłe programy wojskowe i współpracę. W 2022 roku Ottawa wystosowała zapytanie o informacje dotyczące nowego samolotu, który miałby zastąpić flotę 14 morskich samolotów patrolowych CP-140 Aurora (konstrukcja bazująca na P-3 Orion). Ofertę w tej kwestii miał złożyć jedynie Boeing proponując morski samolot patrolowy dalekiego zasięgu P-8A.

Czytaj też

Jeśli P-8A zostanie wybrany, to wstępna gotowość operacyjna ich floty ma zostać osiągnięta do 2034 roku, a pełna - 2040 rok. Starania Kanady by pozyskać nowe morskie samoloty trwały od 2016 roku. W 2018 roku Kanada dołączyła do forum NATO, aby zdobyć wiedzę i podzielić się zasobami w celu opracowania morskiego samolotu patrolowego. Kanada w owym czasie na poważnie rozważała zakup P-8A od Boeinga, ale w wyniku braku środków zdecydowano się na przedłużenie żywotności 14 sztuk CP-140 i rozpoczęcie modernizacji tych samolotów, aby utrzymać je w gotowości operacyjnej do 2030. Morskie samoloty patrolowe CP-140 służą Kanadzie od ponad 40 lat, przekraczając tym samym przewidywany okres użytkowania od momentu ich wprowadzenia w 1980 roku. Kanada ma także zamówione 3 - King Air 350; 8 - C-130H oraz 4 C295 a 12 dokupuje.

Czytaj też

Boeing P-8 Poseidon to maszyna do prowadzenia rozpoznania, w szczególności wyszukiwania jednostek nawodnych i podwodnych wroga. Jest także zdolna do ich zwalczania torpedami i pociskami Harpoon. W powietrzu, korzystając z paliwa z własnych zbiorników P-8 może przebywać ponad 10 godzin, przelatując dystans do 7500 kilometrów.

Komentarze