Reklama

Siły zbrojne

K9 strzeliły w Toruniu. Chrzest ogniowy haubic z Korei [WIDEO]

Fot. Robert Suchy

Na poligonie Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, odbyło się pierwsze strzelanie ze 155 mm armatohaubic samobieżnych K9A1 Thunder w Polsce.

Reklama

Udział w pokazie, przeprowadzonym w czwartek 23 lutego, wzięli Wicepremier Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak oraz Minister Obrony Narodowej Republiki Korei Lee Jong-Sup. W trakcie pokazu zaprezentowano kilka typów uzbrojenia obecnie eksploatowanego przez Siły Zbrojne RP.

Reklama

Fot. Robert Suchy

Reklama

Jako pierwsze na pozycje strzeleckie wyjechały samobieżne armatomoździerze kaliber 120 mm, SMK120 Rak, pierwszy z Raków trafił w cel za pierwszym strzałem, drugi dopiero za trzecim. Kolejnym pojazdem który pojawił się na poligonie, był Rosomak-S z obsługą przenośnej wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike LR.

Czytaj też

Następnie na pozycje strzeleckie wyjechała 155 mm armatohaubica samobieżna Krab, demonstrując szybkość rozwinięcia oraz zwinięcia stanowiska ogniowego, po czym dołączyły do niego dwa kolejne Kraby.

120 mm samobieżny armatomoździerz SMK120 Rak.
Fot. Robert Suchy

Po Krabach przyszedł czas na pokaz 155 mm armato haubic samobieżnych K9A1, w którym wzięły udział również trzy egzemplarze. Obserwując strzelanie dało się zauważyć że zarówno Kraby jak i K9A1 wypadły niemalże identycznie jeśli chodzi o mobilność w terenie, czas rozwinięcia i zwinięcia stanowiska ogniowego czy szybkostrzelność. W baterii haubic K9A1 wykorzystywany jest polski wóz dowodzenia WD, taki jak w Krabach, natomiast same haubice są zintegrowane z najnowszą wersją systemu dowodzenia Topaz.

Czytaj też

Co istotne, zarówno Kraby jak i K9A1 strzelały amunicją polskiej produkcji. K9A1 w trakcie pokazu obsługiwane były przez żołnierzy 1. Mazurskiej Brygady Artylerii. Na zakończenie salwę 122 mm niekierowanych pocisków kierowanych wystrzeliły dwie wyrzutnie WR-40 Langusta.

K9PL chunmoo hanwha
155 mm armatohaubice samobieżne K9A1 w trakcie prowadzenia ognia.
Fot. Robert Suchy

Do Polski tego samego dnia dotarła kolejna partia armatohaubic samobieżnych K9A1, sprzęt ten trafi do 14. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej, wchodzącego w skład 21. Brygady Strzelców Podhalańskich (18. Dywizja Zmechanizowana) gdzie dostarczono już 12 haubic samobieżnych K9A1. Jak powiedział Defence24.pl mjr Przemysław Lipczyński, rzecznik 18. Dywizji Zmechanizowanej, docelowo jednostka ta ma zostać wyposażona w 24 haubice tego typu. Dywizjon będzie więc w pełni przezbrojony na K9A1.

122 mm wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta.
Fot. Robert Suchy

Komentarze (9)

 1. wert

  K9A1 ma jedną istotną przewagę nad Krabem. Z niepełnego 20 szt dywizjonu Kraba możemy ukompletować ponad normatywny dywizjon K9A1 czyli 25 szt. Zwiększenie liczebności o 20% bez zmiany struktury osobowej to DUŻY plus. Nasze 2S1 wg stanu pokojowego też będą mogły się przezbroić bez zbędnych kombinacji z amunicyjnym. JEDYNA sensowna przewaga Kraba- resurs lufy jest istotny tylko do pierwszej wymiany na lufę rodzimego WYKONANIA (nie produkcji)

  1. RGB

   Akurat ładowniczego można dosyć łatwo wyszkolić, nie musi przecież obsługiwać komputera balistycznego.

  2. witur

   Załogi obydwu tych haubic są identyczne i liczą po 5 żołnierzy (dowódca, kierowca, działonowy i dwóch ładowniczych).

  3. wert

   witur@ nie obczaiłeś różnicy pomiędzy K9 a K9A1. Ale masz jeszcze szansę

 2. Orthodoks

  Gąsienicowa K9 w 21 BSP to już chyba faktyczny koniec planów kołowej artylerii ( Kryl) a WP. Jeszcze tylko Dany dożyją swoich dni u nas albo w Ukrainie.

  1. RGB

   Według planów strategicznych w WP ma być prawie 300 AHS kołowych. Niestety Kryl utknął, nic się tu od dłuższego czasu nie robi, a AHS kołowy jest trzy razy tańszy przy zakupie i eksploatacji. Jest też nieporównanie bardziej mobilny i nie da się go zastąpić AHSem gąsienicowym. Zamiast instalować konkurencyjne rozwiązanie do tego co już mamy ( i to na niezłym poziomie,) MON powinien zadbać o to czego jeszcze nie mamy, a potrzebujemy. Za rok pewnie będzie afera, że nie ma i trzeba kupić pilnie z półki.

  2. PGR

   Trzeba nam G6 Rhino z RPA

 3. Pitbull

  wert nie wiem ile razy mam powtarzac, ale K9A1 nie ma automatu ladowania. Automat ladowania dopiero ma wejsc w wersji A2. Przewaga K9A1 nad krabem bylby pewnie woz ladowania amunicji K10, ale pierwsze 212 K9A1 zostalo zamowione bez jakichkolwiek wozow wsparcia czy ladowania amunicji. Dopiero umowa ramowa na 672 K9Pl zaklada, ze takie wozy moze beda produkowane w Polsce.

  1. Książę niosący na plecach białego konia

   1, W związku z nagłym rozkazem z Warszawy, K9 będące w użytkowaniu armii seulskiej (zalegające z przeglądami) zostały całkowicie rozebrane, a części podatne na awarie całkowicie wymienione, więc nie różnią się od nowych. Podobnie jest z niektórymi K9 eksportowanymi do Estonii i Finlandii. 2,PZH, które były problemem w wojnie ukraińskiej, podobno zawodziły po ponad 1000 naboi, ale gdy były chromowane, wytrzymywały około 1500 naboi. Nie wiem czy K9 eksportowane do Polski tym razem były chromowane, ale wiem że K9 produkowane w Polsce i K9 produkowane w drugim kwartale 2023 roku będą chromowane. 3, Warszawa nie zamówiła K10, ale Estonia i Finlandia już je zamówiły i używają. Swoją drogą, najbardziej niebezpiecznym momentem dla K9 na wojnie jest ładowanie pocisków...

  2. Książę niosący na plecach białego konia

   Eksportowane do Egiptu i Estonii, zastosowania K9 obejmują atakowanie flot z ziemi. Używa go także Wojsko Polskie, które ma słabą marynarkę wojenną, a obecny silnik K9 ma być podobno w pełni skorygowany. K9pl (w tym proponowana wersja dla Wielkiej Brytanii) jest zautomatyzowany i wymaga mniejszej liczby operatorów.

 4. duzy

  jestem laikiem ale czy mi się nie wydaje że koreańska bardziej się ,,buja,, po wystrzale ...?? lufa na pewno.....

 5. szczebelek

  Według harmonogramu do czerwca Korea ma dostarczyć 48 sztuk K9A1 łącznie z tymi, które dotarły w zeszłym roku, a drugiej połowie tego roku do Polski ma trafić kolejne 12-24 sztuk, więc stan AHS-ów będzie przybliżony do tego z lutego 2022 roku, bo analitycy i dziennikarze nie mogą dojść do porozumienia odnośnie Krabów wysłanych na wschód czy to 54 czy 72 sztuki... Na mój gust został jeden pełny DMO.

  1. Pitbull

   Schody w dostawach K9 moga sie zaczac po pierwszym roku bo pierwsze 48 K9 pochodzi z zasobow armi koreainskiej i te za te pierwsze 48 K9A1 maja byc zwrocone nowo wyprodukowane K9A1. Cytuje "The ROKA will be compensated with newly produced vehicles by the end of 2023". Czyli dobry interes dla armi Korei bo za 48 uzywanych K9 wyslanych do Polski dostana 48 nowych K9 do konca 2023. Mam nadzieje, ze zuzycie luf nie bylo za duze.

 6. Pitbull

  Na video o tym strzelaniu K9 razem z Damianem Radka wypowiada sie paru zolnierzy, ktorzy porownuja K9 z Krabem i nie ma slowa o automacie ladowania czy zmniejszonej liczbie zalogi w K9 w stosunku do Kraba. Za to wymieniono brak w K9 systemu przeciwpozarowego i granatow dymnych. .Przewaga K9 ma byc mniejsza masa o 1 tone co ma sie przekladac na lepsza mobilnosc. Z drugiej strony mniejsza masa przeklada sie tez na cienszy pancerz.

 7. wojkro

  To w końcu kierowane niekierowane pociski do Langusty?

  1. RGB

   122 mm niekierowane, to samo co do rosyjskiego Gradu, tyle że zasięg lepszy

 8. BartTWO

  Zamienił stryjek siekierkę na kijek. Mieliśmy własną, dobrą armatohaubicę Krab - będziemy wymyślać koło na nowo i wdrażać nieznane dotąd w WP k9, które obecnie wcale nie są lepsze od Krabów. Tego inaczej jak "sabotaż" nazwać się nie da - i mam nadzieję, że po zmianie władzy słuzby się tym zajmą na poważnie.

  1. BadaczNetu

   Po pierwsze K9 jest bardzo podobne do Kraba. Po drugie Kraby są produkowane ręcznie, a perspektywa przyspieszenia i automatyzacji produkcji to kilka lat. HSW obecnie produkuje 16 Krabów rocznie.

  2. Pucin:)

   @BartTWO - dorzuć do tego wyposażenie wszystkich dostarczonych w 2022/2023 haubic w Topaza co na gwałt robi WB po nocach - bo inaczej nie będą w stanie trafić w kwadrat 1km-1km. Artyleria to naprowadzanie precyzyjne i rozpoznanie!!!!

  3. bmc3i

   Jedyne co w K9 jest podobne do Kraba, to podwozie. Inna wieża, inna lufa o znacznie krótszej żywotności (1000 strzałów różnicy), inny system kierowania ogniem, brak systemu podtrzymania życia i mikrowentylacji

 9. Pucin:)

  Zdjęcie przedstawiające 120 mm samobieżny armatomoździerz SMK120 Rak - to porażka systemowa v. 2s1T Goździk.