Reklama

Siły zbrojne

Jest film ze strącenia bezzałogowca Reaper. Jak do tego doszło?

Su-27 w czasie "ataku" na MQ-9 Reaper
Su-27 w czasie "ataku" na MQ-9 Reaper
Autor. USAF

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych opublikowały film z pokładu bezzałogowca MQ-9 Reaper, którego upadek spowodował rosyjski myśliwiec Su-27. Widać na nim szczegóły manewrów przeprowadzonych przez rosyjskiego pilota.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Opublikowane nagranie ma 42 sekundy, w czasie których kamera Reapera obraca się do tyłu tak, żeby widzieć podchodzący do niego myśliwiec.

Czytaj też

Sfilmowane są obydwa podejścia do MQ-9, o których Amerykanie informowali wcześniej. Podczas pierwszego maszyna typu Su-27, która zbliża się z tyłu, od prawej strony, po zbliżeniu się na odległość około 100 metrów zaczyna rozpylać paliwo i przechodzi nad Reaperem. Ten atak był najwyraźniej nieudany, bezzałogowiec nadal leci, chociaż przez chwile dochodzi do zawieszania się obrazu z kamery.

Reklama

Drugie podejście wykonuje Su-27 zbliżając się bardziej od dołu niż za pierwszym razem i nabiera wysokości, żeby przelecieć nad Reaperem. Paliwo zaczyna rozpytać będąc kilkadziesiąt metrów od celu. W czasie przechodzenia nad maszyną amerykańską obraz się urywa co sugeruje jej zniszczenie bądź uszkodzenie systemów pokładowych. Urwanie się obrazu właśnie w momencie przechodzenia może sugerować uderzenie w MQ-9 spodnią częścią kadłuba rosyjskiego myśliwca, np. gondolą silnika. Wygląda na to, że Rosjanie próbowali oblewać Reapera paliwem aby doprowadzić do jego upadku, ale za pierwszym razem nie potrafili trafić, a za drugim razem pilot za bardzo się starał i przeszedł zbyt blisko celu, co doprowadziło do jego uszkodzenia i późniejszego upadku. Nie jest wykluczone, gdyby Reaper spadł w wyniku oblania paliwem lotniczym (pompaż silnika), wówczas Rosjanie mieliby większe szanse zdobycia go w stanie kompletnym lub z niewielkimi uszkodzeniami.

Czytaj też

Nie jest jasne jakie uszkodzenia odniósł rosyjski samolot, chociaż przy tego rodzaju uderzeniu nie powinny być one wielkie mimo że Reaper to ciężka maszyna o maksymalnej masie startowej niemal 5 ton.

Wcześniej pojawił się w sieci film jakoby z kabiny swojego Su-27 przelatującego po prawej stronie Reapera we względnie bezpiecznej odległości. Nie jest jednak jasne na ile jest on autentyczny.

Reklama

Komentarze (11)

 1. radziomb

  Proponuję aby USA przekazały ukrainie samoloty F15 czy F16 w celu ochrony Reaperow. Lub skoro Turcja ich wpuściła przez ciesnine to już do końca wojny statki USA z systemami p.lot by patrolowały wody międzynarodowe na morzu czarnym.

  1. andys

   Pierwsza twoja propozycja - jesli masz pieniadze , kup te samoloty i przekaż je Ukraińcom.

  2. Koro

   Pamiętaj tylko ze jak ruska swołocz wygra na Ukrainie.. To za 10 lat przyjdą i do twojego domu.. I oby nie robili na twoich oczach z Twoja żona tego.. Co robili z kobietami w buczy.. Nie trawie pisu.. Ale w sprawie broni przekazywanej Ukrainie.. Mają 100% racji..

  3. mick8791

   @radziomb tyle, że te Reapery są amerykańskie, a nie ukraińskie! Po drugie Turcja nie wpuściła US Navy na Morze Czarne. Po trzecie nie statki, a okręty!

 2. Ma_XX

  następny będzie ze stingerami lub sidewinderami

  1. kapusta

   @Ma_XX - nie będzie, nawet jeśli już w pełni zakończyli integrację która ślimaczyła się całymi latami, to i tak nie byłby to żaden przeciwnik dla stareńkiego Su-27. Tym bardziej, że nikt normalny nie podejmie decyzji o próbie zestrzeleniu ruska w międzynarodowej przestrzeni dlatego że zrzuca paliwo

  2. PGR

   @kapusta - można podać do publicznej wiadomości że automatyczne systemy samoobrony drona zadziałają automatycznie w takiej sytuacji

  3. Constras

   @PGR "można podać do publicznej wiadomości że automatyczne systemy samoobrony drona zadziałają automatycznie w takiej sytuacji" Za automatyczny czy nawet autonomiczny system i skutki jego działania odpowiadasz tak samo jak za sterowany przez człowieka. Różnicą jest możliwość głupiego tłumaczenia że "system zadziałał niezgodnie z intencją" zamiast "człowiek przekroczył swoje uprawnienia lub procedury".

 3. Zygazyg

  A można widzieć co robiły myśliwce NATO np Rumuni Bułgarzy i Turasy gdy na radarach było wiadomo ze Rusomongoł zbliża się do sojuszniczego statku powietrznego, i chyba nie po to by mu pomachać chusteczką….

  1. Extern.

   A co miały niby robić? Rosjanie jak zapewne nie raz się to już zdarzało lecieli jak na zwykle przechwycenie. Nikt nie pomyślał że tym razem zrobią coś takiego. Zapewne nie przypadkowo, bo oni nic bez rozkazu nie robią. Niestety Rosjanie specjalnie i z jakichś powodów chcą zagęścić atmosferę w tym regionie. Może specjalnie przed wizytą XI, aby np. zachęcić Chiny do udzielenia im pomocy przez pokazanie jacy są mocni i jak mogą pognębić Amerykanów jeśli tylko Chińczycy sobie tego zażyczą. .

  2. adamer

   Też stawiam na Chiny , pokazówa i mamy wrak. Same zyski.

 4. Detronizator

  To nagranie jest z gry komputerowej "Digital Combat Simulator World" :)

  1. Rusmongol

   Serio?

  2. Esteban

   A Ziemia pewno jest płaska.

  3. Chinol

   Z Ziemia plaska to chodzi o pole magnetyczne Ziemi - Widziales kiedys pierscienie Saturna Jowisza? czmeu ukaldaja sie na plasko i kraza wokol planety? Wiekszosc ludzi mowi na kazdy temat ktory sie nie zna - co tylko powiedza w TV- bezmyslnie.

 5. GB

  Tymczasem Ukraińcy pochwalili się zestrzeleniem kolejnego Ka-52. I to zestrzelenie potwierdza jeden z ważnych rosyjskich kanałów na Telegramie.

  1. GB

   Zginęło przy tym dwóch zalogantów. Zdarzenie miało miejsce 4 grudnia 2022 (taka jest data śmiercina grobie). Jeden nazywał się Michaił Abramienko, nazwiska drugiego nie jestem wstanie odczytać. To jakieś wcześniejsze zestrzelenie, sprawa wyszła jak pokazały się zdjęcia grobów.

 6. Ein

  Droga redakcjo, w 39 sekundzie nagrania wyraźnie widać (podają US, że to montaż, że na minutę po przelocie nie było obrazu) uszkodzoną łopatkę śmigła pchającego RQ-9. Zagadka wyjaśniona ;-) Uszkodzenie ewidentnie spowodowane manewrowaniem Suchoja tak nieudolnym, że doszło do kontaktu i w efekcie katastrofy drona. Kacapski myśliwiec pewnie też odniósł jakieś uszkodzenia, przy czym taki sposób "taranowania" pokazuje albo krańcowa głupotę (uderzenie wrażliwym elementem własnej maszyny, spodnią częścią z wlotami silników, gdzie można zassać szczątki i koniec zabawy), albo jednak przypadek (też głupota, ale niecelowe działanie tj. nie taranowanie). Siak czy tak, wysłanie dwóch okrętów orków w miejsce upadku pokazuje intencje. Znowu kłamstwo ma krótkie giry.

  1. GB

   Zdjęcia satelitarne pokazują że na miejscu zdarzenia jest 8 rosyjskich okrętów...

 7. Jerzy

  Mierząc standardami z czasów zimnej wojny, to jeszcze nic takiego - wówczas zdarzało się Rosjanom zestrzelić amerykańskie samoloty zwiadowcze z działek, a potem dobić rozbitków (chociażby Catalina Affair). Swoją drogą jeszcze w ostatnim dziesięcioleciu Chińczycy zderzyli się przecież w powietrzu z amerykańskim samolotem zwiadowczym i zmusili go do lądowania na swoim terytorium (tzw. Incydent Hajnański), zatem obecne strącenie bezzałogowca, to przy tym małe piwo.

 8. Sorien

  Z tego co wynika to chcieli go stracić ale przedobrzyli i nie stracili go tak jak chcieli

 9. patriota39

  To są już szczyty absurdu i amatorstwa. Całkowita kompromitacja rosyjskiego państwa. Chcieli wymiernego sukcesu propagandowego. Pokazac szczątki wrogiego bsl przed murami Kremla? Zrobić polityczną aferę jak za Chruszczowa? Iran potrafi zakłócać amerykańskie bsl. Kilka ściągnął na ziemię, na co wskazuje ich stan techniczny. Stosunkowo małe uszkodzenia. Nad Zatoką Perską trwa cicha wojna dronowa z US Navy. Warto porównać działania obu tych państw.

 10. Nowak

  No cóż drażnienie tygrysa może się źle skończyć. Nie rozumiem co Rosja chce osiągnąć.

  1. Mireq

   No właśnie nic nie może, dlatego próbuje chociaż podszczypywać.

 11. Single Malt 50 g

  Czym się rożni taki zrzut paliwa, od salwy z działek pokładowych? (w sensie łamania norm/zasad/praw)

Reklama