Reklama

Siły zbrojne

Japończycy ćwiczą szybki przerzut Patriotów

Fot. Airman 1st Class Sadie Colbert/U.S.A.F.
Fot. Airman 1st Class Sadie Colbert/U.S.A.F.

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Japonii, 3. Grupa Rakietowa Obrony Powietrznej przeprowadziła w ostatnim czasie ćwiczenia w zakresie szybkiego rozmieszczenia systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot PAC-3. Działania te są odpowiedzią na agresywne testy pocisków balistycznych ze strony Korei Północnej.

Szkolenie przeprowadzono 18 czerwca br. w należącej do Japońskich Sił Samoobrony bazie wojskowej Naebo w mieście Sapparo na wyspie Hokkaido. W najbliższych miesiącach Japońskie Siły Samoobrony chcą kontynuować tego typu szkolenia w zakresie alarmowego przerzutu mobilnych elementów systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Tego typu ćwiczenia japońskich przeciwlotników mają na celu ciągłe szkolenie w zakresie błyskawicznego przerzutu systemów Patriot w rejon potencjalnego zagrożenia i natychmiastowego osiągnięcia tam gotowości bojowej. Dodatkowo pozwalają przetestować obecny poziom zdolności w zakresie szybkiego i sprawnego przerzutu personelu i techniki pododdziałów obrony przeciwlotniczej. Ich podtrzymanie i rozwijanie ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia kompleksowej obrony powietrznej całego terytorium wysp japońskich.

Obecnie za największe zagrożenie dla terytorium Japonii uważa się położoną na zachód od niego Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną. W ostatnim czasie nastąpił zdecydowany wzrost napięcia i zaprzestanie dialogu ze strony północnokoreańskiego reżimu z sąsiednimi państwami w celu stopniowej normalizacji wzajemnych stosunków. Dodatkowo Koreańska Armia Ludowa nie zaprzestała ciągłych prób pocisków balistycznych i innych systemów uzbrojenia na Morzu Japońskim, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla Japonii. Dodatkowym potencjalnym zagrożeniem, które wzrosło znacząco w ostatnich miesiącach, są działania Chińskiej Republiki Ludowej w rejonie Morza Południowochińskiego i całego regionu.

Reklama

Komentarze (6)

 1. obserwator

  Kima "daje popalić" sąsiadom tylko w takim zakresie, na jaki pozwolą mu Chiny.

  1. Japonesa

   Kima nie widziano od miesiąca Czyżby operacja serca?

 2. HAZIME

  Nasuwa się pytanie co będzie pierwsze w celu wystrzelona rakieta w celu czy system broniący cel ...te ćwiczenia z przerzutem Patriotów Japończyków to propagandowa wydmuszka ...są bezczelnie bogaci niech dokupią kilka baterii plot by nie miotać się z przerzutami i niech sobie zbudują okręty plot z systemami Patriot i THAD i niech patrolują wrażliwe strefy to jeśli chodzi na bogato

  1. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

   Mają niszczyciele z SM-3

  2. R

   Bogata Japonia tak owszem byla przed tak zwana Stracona Dekada w latach 90-00.

  3. jezeli rozpatrujesz pojedynczy incydent to tak, jezeli patrzysz strategicznie to warto miec mozliwosc przerzucania sprzetu

 3. Japonesa

  Tylko koreańskie strzały nad Japonią zmusza,do kupienia,THAAD I 370pocisków pac3

  1. Fanklub Daviena

   A po co komuś pac3 o żałosnym zasięgu i mocno wątpliwej skuteczności (gorszej niż pac-2!) przeciw samolotom i helikopterom? :)

  2. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

   Komuś się na pewno przyda, ważne kraje demokratyczne nasycają wojska bronią antyrakietowa i komuchy coraz mniej groźni.

  3. Davien

   Biorąc pod uwagę że Rosja nei ma nic chocby zblizonego do mozliwości PAC-3MSE to nieżle sie usmiałem:)

 4. Fanklub Daviena

  Patriot i szybki przerzut to oksymoron! Nie z tym zabytkowym złomem niedostosowanym do wymogów XXIw (Shoot-and-scoot)... :)

  1. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

   A jaki jest analog dostosowany do XXI w ??? bo chyba takiego nie ma.

  2. Pankracy

   KOLEGA powie to w redzikowie

  3. Kiks

   Jak tam ma się S-400? Coś chyba niespecjalnie.. Ale z mitycznym S-400 tak jak z setkami miliardów VAT ukradzionych, tylko nikt nic nie widział, nikt nic nie wie, nikt nie siedzi, ale każdy to potencjalny złodziej..według pisowskich gieniuszy.

 5. Schabowy

  Proponujecskocznie sapporo Niezły odrzut

 6. Chinek Malinek

  Jaki jest chiński odpowiednik pac,3?

Reklama