Siły zbrojne
Jaki system obrony przeciwlotniczej dla Polski? Rozmowa z wiceprezesem Integrated Air & Missile Defense
Z Sanjay Kapoor’em, wiceprezesem działu Integrated Air & Missile Defense w korporacji Raytheon, o potrzebie współpracy rodzimego i zagranicznego przemysłu przy budowie polskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej rozmawia Maciej Szopa.
Defence24: Jakie wyzwania stoją przed państwem chcącym dzisiaj zainwestować w system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej?
Sanjay Kapoor: Największym, wymagającym podkreślenia problemem jest złożoność integracji wszystkich elementów takiego systemu. To jeden z tematów z trudem dostrzeganych na razie w Polsce. Staramy się go przybliżyć wskazując nasze doświadczenia zdobyte we współpracy w innymi krajami. Obecnie żadne państwo, nawet Stany Zjednoczone, nie może sobie pozwolić na budowę takiego systemu od zera.
Defence24: Co Pan sądzi o tym, żeby Polacy zbudowali swój system obrony w oparciu o własny przemysł?
Sanjay Kapoor: To naturalne, że wizja systemu obronnego opiera się zawsze na początku na stwierdzeniu: „zrobimy to sami”. Do takiego zadania potrzebny jest jednak odpowiedni poziom kompetencji. Możemy je wnieść współpracując z tutejszym przemysłem. Współpraca z Raytheonem nie będzie wymagała zmiany pomysłu na polski system obrony, ale pozwoli na zbalansowaną kooperację i rozwój technologiczny na duża skalę.
Defence24: Czyli nie ma zagrożenia, że polscy pracownicy będą jedynie malować stateczniki do Waszych rakiet?
Sanjay Kapoor: Wiemy, że udział polskiego przemysłu w naszym projekcie byłby co najmniej znaczący. Podobna kooperację prowadziliśmy i prowadzimy w wielu krajach np. w Turcji. To sposób w jaki Raytheon prowadzi dzisiaj interesy z za granicą.
Defence24: Skąd przekonanie, że Polska zdecyduje się na propozycję Raytheona?
Sanjay Kapoor: Wybór systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej to podejmowanie nieodwracalnej decyzji na długie lata. To jak dołączanie do prestiżowego klubu. Najpierw trzeba sprawdzić historię i dokonać jakościowej ekspertyzy takiej wspólnoty. W system, który produkujemy włączyło się jak dotąd aż 12 narodów i żaden – mimo że niektórzy użytkują go od 30 lat – nie opuścił tej wspólnoty. Polska powinna zwrócić uwagę na jakość naszych systemów. Są najlepiej sprawdzone na świecie. Działają od 30 lat, bez przerwy modyfikowane i udoskonalane.
Defence24: Wasz konkurent, MBDA, chwali się kolejnymi sukcesami pocisków Aster...
Sanjay Kapoor: Ich system opiera się wyłącznie na wsparciu Francji i Włoch. Być może z czasem dołącza do niego Niemcy czy nawet Polska, ale wchodzenie w coś takiego to ogromne ryzyko.
Defence24: Ale Polska szuka rozwiązania na najbliższe dziesięciolecia. Czy rozwiązania Raytheona mają potencjał modernizacyjny? Może jednak potrzebujemy zupełnie nowego systemu?
Sanjay Kapoor: Przez cały czas współpracujemy z armią amerykańską, która rozwija i zamierza wykorzystywać obronę opartą na rozwiązaniach Patriota do 2042 roku. Systemy Patriot oferowane dzisiaj Polsce nie są więc tymi samymi, co te użytkowane obecnie na świecie, a tym bardziej tymi, który zakupiła Grecja 10 lat temu. Oczywiście możecie zacząć od czegoś zupełnie nowego, zbudowanego od zera, ale tak naprawdę to ryzyko. Patriot to tymczasem rozwiązanie w pełni sprawdzone i współdziałające z natowskim systemem wykrywania zagrożeń.
Rozmawiał Maciej Szopa
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie