Siły zbrojne
Izraelskie F-35 w Europie
Izraelskie lotnictwo wystawiło do ćwiczenia Falcon Strike 21 wielozadaniowe myśliwce F-35i Adir. To właśnie myśliwce piątej generacji są głównym bohaterem trwającego od niedawna ćwiczenia, w którym bierze kilka państw posiadaczy F-35.
Dowództwo armii USA w Europie US EUCOM poinformowało o przybyciu izraelskich F-35i Adir do włoskiej bazie Amendola. Ma to związek z ćwiczeniem o nazwie Falcon Strike 21. Jest to wielonarodowe przedsięwzięcie organizowane przez włoskie lotnictwo wojskowe w dniach od 7 do 15 czerwca.
Siły powietrzne Izraela wystawiły 6 myśliwców F-35i, pochodzących z 116. i 140. eskadry z bazy sił powietrznych Nevatim na południu kraju. Jak podkreśliło IDF – jest to największe ćwiczenie z użyciem F-35 poza granicami kraju w dość znacznej odległości od niego.
Czytaj też: Baltops50: Polskie F-16 razem z F-35 [FOTO]
#FalconStrike2021 is now underway!
— Israeli Air Force (@IAFsite) June 6, 2021
Our "Adir" (F-35I) Division has recently touched down in Italy as part of its first-ever overseas deployment and will begin training alongside our friends from the @italianairforce, @usairforce, and @RoyalAirForce pic.twitter.com/tCOBZZIvru
Izraelskie F-35 weszły do służby pod koniec 2016 roku. Pierwszy raz zostały bojowo sprawdzone w Syrii w maju 2018 roku, a niedługo później w Iraku, atakując tamże cele związane z proirańskimi bojówkami.
Izraelskie F-35 mierzą się z flotą sojuszniczych maszyn, które działają naprzemiennie jako udawane siły powietrzne wroga, jak i zajmują się atakami na ich cele naziemne. Głównym celem Falcon Strike 21 jest zwiększenie interoperacyjności i zespołowej współpracy pomiędzy pilotami z maszynami 4 oraz 5 generacji. Podczas ćwiczeń, które odbywają się zarówno nad terytorium Włoch, jak i nad Morzem Śródziemnym, wykorzystany jest również brytyjski lotniskowiec HMS Queen Elizabeth. Według słów oficera Izraelskich SIł Powietrznych, w manewrach są ponadto używane baterie rakiet ziemia-powietrze.
Poza Izraelem w Falcon Strike 21 biorą udział także siły powietrzne Wielkiej Brytanii, Włoch i Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo wśród zadań zostało przewidziane sprawdzenie zaplecza logistycznego myśliwców F-35, jako elementu niezbędnego do prowadzenia bezproblemowej współpracy międzysojuszniczej.
Throughout the exercise, the IAF will drill a wide variety of operational scenarios to enhance the operational capabilities of the F-35 while strenghtening international cooperation pic.twitter.com/B1oqVZnCeq
— Israeli Air Force (@IAFsite) June 6, 2021
Każde, poza Izraelem, uczestniczące państwo wystawiło głównie samoloty F-35 w różnych wariantach. Przykładowo Amerykanie, zarówno USAF jak i Korpus Piechoty Morskiej przybyli na ćwiczenie z myśliwcami F-35A oraz F-35B, tak samo jak Włosi. Brytyjczycy natomiast pokazali się z F-35B. Pomimo tego, że to właśnie te myśliwce dominowały w ćwiczeniu Falcon Strike 21, to w nim biorą udział także inne maszyny.
W ten sposób Amerykanie ponadto zjawili się z F-16C, Włosi z F-2000 Eurofighter Typhoon, AMX, Panavia Tornado, szkolnym Alenia Aermacci T-346 oraz rozpoznawczymi Gulfstream G550. Warto też dodać, że w ćwiczeniu są obecne bezzałogowce MQ-1 Predator. Brytyjczycy dodatkowo przygotowali samolot tankujący Voyager A330. Dość szerokie spektrum maszyn w ćwiczeniu pozornie przygotowanym pod F-35 pozwala na przygotowanie pilotów do prowadzenia walki w różnych warunkach i z niejednorodnymi przeciwnikami.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie