Reklama

Siły zbrojne

Izba Reprezentantów przyjęła ustawę o budżecie Pentagonu

Fot. wikimedia.org/Noclip/Public Domain
Fot. wikimedia.org/Noclip/Public Domain

Izba Reprezentantów USA przyjęła w środę wieczorem czasu miejscowego ustawę o budżecie Pentagonu na 2020 rok. Jej projekt, w który wpisano m.in. sankcje na firmy budujące gazociąg Nord Stream 2, trafi teraz pod głosowanie do Senatu. Prezydent Trump zapowiada natychmiastowe podpisanie ustawy.

Trump wyjaśnił, że "wszystkie nasze priorytety" znalazły się w końcowej wersji ustawy o wydatkach obronnych (National Defense Authorization Act, NDAA). Wśród nich wymienił m.in. zwiększenie funduszy dla amerykańskich oddziałów i płatny urlop rodzicielski.

Kongresie - nie wstrzymuj już tego! Natychmiast podpiszę tę historyczną ustawę obronną.

Donald Trump, prezydent USA na Twitterze

Agencja Reutera poinformowała, że Senat będzie głosował projekt ustawy o budżecie Pentagonu w przyszłym tygodniu. Komisje ds. sił zbrojnych Senatu i Izby Reprezentantów uzgodniły w poniedziałek, po wielomiesięcznych negocjacjach, rekordowy budżet Pentagonu w wysokości 738 mld USD.

Projekt przewiduje m.in. sankcje na firmy budujące, łączący Rosję i Niemcy przez Morze Bałtyckie, gazociąg Nord Stream 2. Zawiera również zapis, który "zabrania rządowi USA uznania aneksji Krymu przez Federację Rosyjską". Pomoc wojskowa dla Ukrainy po raz pierwszy obejmuje zakup pocisków rakietowych oraz rakiet przeciwokrętowych dla systemów obrony wybrzeża. Dokument zawiera też zapis o zakazie współpracy wojskowej z Rosją. Ustawa zakazuje również przekazywania Turcji myśliwców F-35 i wprowadza sankcje na gazociąg TurkStream (Turecki Potok) z Rosji do europejskiej części Turcji przez Morze Czarne. Przewidziano także środki na finansowanie nowych inicjatyw obronnych, związanych ze wzrastającym zagrożeniem ze strony Rosji i Chin. Personel wojskowy ma otrzymać podwyżki uposażeń w wysokości 3,1 proc. 

O wpisanie sankcji na Nord Stream 2 do ustawy o budżecie Pentagonu zabiegał m.in. republikański senator Ted Cruz. Podkreśla on, że w Kongresie i rządzie USA panuje w tej sprawie ponadpartyjny konsensus.

USA muszą zatrzymać rosyjski Nord Stream 2.

Ted Cruz, republikański senator

Sankcje - jak utrzymuje - "mają karać firmy zaangażowane w budowę gazociągu". "Dzięki temu zapewnimy bezpieczeństwo energetyczne Europy" i powstrzymamy (prezydenta Rosji Władimira) Putina przed wykorzystaniem miliardów dolarów w celu napędzania rosyjskiej agresji - oznajmił Cruz.

Z informacji dziennika "Bild" wynika, że gdyby Stany Zjednoczone przed 31 grudnia wprowadziły sankcje wobec firm biorących udział w układaniu rur po dnie Bałtyku, to realizacja Nord Stream 2 opóźniłaby się o 5 lat. Chociaż projekt znajduje się już w końcowej fazie, to wycofanie się z niego w tym momencie z powodu zagrożenia sankcjami specjalistycznych firm z Szwajcarii i Włoch miałoby poważne konsekwencje. 

Izba Reprezentantów USA - a następnie amerykański Senat - mają według zapowiedzi głosować nad ustawą jeszcze w środę.

Źródło:PAP
Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (1)

  1. Grzegorz

    Jedynie USA mogą zatrzymać szkodliwy projekt Nord Stream 2, który uzalezni całkowicie Europę od rosyjskiego gazu. Brawo USA

Reklama