Reklama

Siły zbrojne

Irackie siły specjalne weszły do centrum Faludży

fot. dodmedia.osd.mil/wikimedia/domena publiczna
fot. dodmedia.osd.mil/wikimedia/domena publiczna

Jak podaje iracka telewizja i wojsko, irackie siły specjalne weszły do centrum Faludży. Wcześniej pojawiły się również informacje o odbiciu z rąk bojowników Daesh znajdującego się w mieście głównego budynku rządowego. 

Dowódca oddziałów specjalnych Hajdar al-Obeidi powiedział agencji Associated Press, że żołnierze oddziałów specjalnych weszli do centrum Faludży około godz. 6 lokalnego czasu (godz. 5 w Polsce) po ciężkich walkach z dżihadystami i dzięki wsparciu irackiego lotnictwa i sił powietrznych koalicji walczącej pod dowództwem USA. 

Wojskowy dodał, że obecnie żołnierze oczyszczają ulice z przydrożnych ładunków wybuchowych w pobliżu rządowego kompleksu. Obeidi podejrzewa, że bojownicy IS nadal ukrywają się w okolicznych budynkach.

Agencja Reutera pisze, że dżihadyści nadal kontrolują większą część Faludży, z której w trakcie ostatnich walk uciekła większość mieszkańców. Irackie siły prowadzą działania wzdłuż głównej drogi prowadzącej ze wschodu na zachód miasta. W oświadczeniu władz w Bagdadzie podano, że oddziały antyterrorystyczne otoczyły też szpital miejski.

Od prawie czterech tygodni siły irackie wraz z szyickimi bojówkami wspieranymi przez Iran prowadzą ofensywę na zdominowaną przez sunnitów Faludżę, która jest kontrolowana przez IS. 

PAP - mini

Reklama

Komentarze (1)

 1. Marek

  jak się patrzy na sprzęt jakim obecnie dysponuje armia iracka, to można tylko ZAZDROŚCIĆ. Kupa Huumvie z ppk TOW-2, Abramsy(nieco starsze od tych z US Army), nowoczesna artyleria samobieżna, mnóstwo MRAP-ów, Apache Guardian, itd.itd. Nasi "zbrojmistrze" nadal biedzą się niemiłosiernie, by posadowić Spika LR na czymś jeżdżącym, zintegrować w końcu go z KTO, wprowadzić mityczną póki co "wieżę bezzałogową", która jest jak Yeti - każdy o niej słyszał, a prawie NIKT jej na KTO w realu NIE widział. Smutne i żenujące ...

  1. ElCygano

   Jak wybuchnie u nas wojna, też takie obrazki zobaczysz :) Przykład Ukrainy czy Iraku - jak wojsko wyglądało przed i w trakcie konfliktu :) Tym bardziej Polsce zostanie udzielona pomoc.

  2. heli

   przeciez oni nie mają żadnych ah-64 bo kongres zwlekał z pozwoleniem na dostawy kiedy isis plądrowało im kraj. Kupili za to 30 Mi-28 i 40 Mi-24

Reklama