Siły zbrojne
Indie: zmodernizowane czołgi Arjun idą do wojska
Jak donoszą lokalne media, rozpoczęły się seryjne dostawy zmodernizowanych czołgów podstawowych Arjun Mk. 1A dla indyjskiej armii. Wozy te zostały opracowane i są produkowane siłami rodzimego, indyjskiego przemysłu zbrojeniowego i wpisują się rządową politykę „Make in India”.
Pierwszy seryjny egzemplarz tego czołgu przekazał osobiście premier Indii Narendra Modi w towarzystwie wyższych oficerów indyjskiej armii i czołgistów. Na mocy umowy zawartej przez indyjski resort obrony z państwowymi zakładami zbrojeniowymi Heavy Vehicles Factory (HVF) ma zostać wyprodukowanych i dostarczonych 118 egzemplarzy tych czołgów.
Oprócz głównego wykonawcy programu badawczo-rozwojowego Ajruna Mk. 1A jakim jest państwa Organizacja ds. Badań i Rozwoju Obrony (DRDO) udział w nim bierze także aż 15 instytucji akademickich, osiem ośrodków badawczo-rozwojowych i kilka małych i średnich spółek rodzimego przemysłu zbrojeniowego.
Czytaj też: Indie: kolejne udane testy czołgowego ppk
Arjun Mk-1A używa rodzimej amunicji. Tamil Nadu jest już wiodącym centrum produkcji samochodów w Indiach. Teraz widzę, jak Tamil Nadu ewoluuje jako centrum produkcji czołgów w Indiach [...] Czołg wyprodukowany w Tamil Nadu będzie używany na naszej północnej granicy, aby zapewnić bezpieczeństwo naszemu krajowi. Pokazuje to zjednoczony duch Indii'
Czytaj też: Indie szukają nowego czołgu
Arjun Mk. 1A to zmodernizowana wersja indyjskiego czołgu podstawowego Arjun Mk. 1, która ma na celu przystosowanie tej konstrukcji do najnowszych wymagań pola walki. W zakresie siły ognia główny nacisk położono na zwiększenie zdolności do sprawnego wykrywania i namierzania celów oraz świadomości sytuacyjnej. Nowy wóz został wyposażony m.in. w zmodernizowany celownik główny, zintegrowany z autotrackerem oraz dalmierzem laserowym, skomputeryzowany system kierowania ogniem, a także celownik panoramiczny dowódcy (CPS Mark II) z termowizorem.
Wóz wyposażony jest także w zdalnie sterowne stanowisko uzbrojenie (ZSMU) z wielkokalibrowym karabinem maszynowym kalibru 12,7 mm, a także opracowano nowe rodzaje amunicji dla armaty kal. 120 mm oraz przewidziane jest wdrożenie do służby nowego lufowego przeciwpancernego pocisku kierowanego.
Odporność balistyczna została zwiększona dzięki montażowi dookoła wieży i kadłuba modułów pancerza dodatkowego o lepszym wyprofilowaniu. Czołg wyposażono także w laserowy system ostrzegania i przeciwdziałania. W celu poprawy bezpieczeństwa załogi w przypadku penetracji pancerza zasadniczego w kadłubie zastosowano kontenerowy pojemnik na amunicję z indywidualną przesłoną, który izolując ją od załogi.
Pomimo wzrostu masy w wyniku wspomnianych wyżej modyfikacji o aż 10 ton jego mobilność nie pogorszyła się dzięki zastosowaniu nowej skrzyni biegów i hydropneumatycznego układu zawieszenia, a także pomocniczej jednostki napędowej o mocy 8,5 kW. Wóz jest także wyposażony w ulepszony system dowodzenia i łączności, zaawansowany system nawigacji lądowej, umożliwiający transmisję danych w czasie rzeczywistym oraz trał przeciwminowy. W efekcie wprowadzonych zmian udział importowanych komponentów zmniejszył się także z 63 do 59%.
Czytaj też: Indie: kierowane pociski dla czołgów
Obecnie na uzbrojeniu indyjskich wojsk lądowych znajduje się 2410 egzemplarzy czołgów podstawowych T-72 Ajeya MK I/MK II, 1640 egzemplarzy czołgów podstawowych T-90M/MS "Bhishma" oraz odpowiednio 124 i 118 egzemplarzy czołgów podstawowych Ajrun Mk I. Łącznie na wyposażeniu indyjskiej armii znajduje się 4292 egzemplarzy czołgów podstawowych kilku różnych modeli i wersji, co czyni Indie jedną z największych potęg w zakresie liczebności czołgów podstawowych.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie