Reklama

Siły zbrojne

Indie kupią pilnie 36 samolotów Rafale

fot. www.dassault-aviation.com
fot. www.dassault-aviation.com

Rząd Indii zgłosił wolę szybkiego zakończenia negocjacji w sprawie kupna 36 francuskich samolotów wielozadaniowych Rafale, które mają być wykonane we Francji. Może to oznaczać całkowitą zmianę wcześniejszych planów zakładających, że duża część zamówionych myśliwców będzie zbudowana w Indiach.

Koncern Dassault Aviation oficjalnie poinformował 10 kwietnia br., że indyjski rząd przekazał swoją wolę sfinalizowania dostawy 36 samolotów Rafale na warunkach, które jak najszybciej spełnią potrzeby systemu bezpieczeństwa Indii.

Potwierdził to również indyjski premier, który jednocześnie wskazał, że negocjacje w sprawie wielomiliardowego kontraktu nadal trwają oraz, że samoloty maja być przekazane „gotowe do lotu”. Oznacza to, że Rafale mają być zbudowane we Francji. Dodatkowo zmienia to wcześniejsze plany kupna 126 tych samolotów bojowych, z których większość miała być zbudowana w Indiach.

Indyjski premier Narendra Modi dodał dodatkowo, że „… zasady i warunki w tej konkretnej kwestii powinny zostać zmodyfikowane”. Uczestniczący w konferencji prasowej Prezydent Francji François Hollande dodał, że Indie chcą by umowa została skonkretyzowana „najszybciej jak to jest możliwe”.

Przypomnijmy, że francusko–indyjskie negocjacje trwały trzy lata. Na obecną decyzję rządu Indii miał niewątpliwie wpływ kontrakt z Egiptem na szybką dostawę 24 samolotów Rafale oraz skuteczne działania tych statków powietrznych przeciwko tzw. państwu islamskiemu.

Reklama

Komentarze (13)

  1. Wojmił

    Tak się kończą "zbyt staranne" przetargi po których za wiele się sobie obiecuje.. Zwykle za długo trwające i przeciągane przetargi kończą się nagłym kupnem drogo... Tak samo kończy się czekanie z negocjacjami sprzętu.. np w Polsce... Wkrótce powstanie dziura w lotnictwie - gdy trzeba będzie wycofać Su i MiG i zostanie tylko 48 F-16 w dwóch bazach bo zanim zostanie dla nas wyprodukowany mityczny F-35 na który czekamy to... Taki będzie skutek decyzji, że mamy kupić F-35 i czekamy na niego..

    1. fryz5

      Ta dziura wkrótce.... ? Ostatnio słuchałem posiedzenia zespołu parlamentarnego na temat przedłużenia resursów naszych Su-22 i MON z komisji obrony planują przedłużyć resursy SU-22 d kolejne 10 lat, po ich "lekkiej" modernizacji. Natomiast prezes WZL nr4 bodaj, wypowiadał się, że dla niego ten samolot to może i latać jeszcze dłużej bo nasze zakłady zbrojeniowe mają go "rozpykanego do śrubki" i został kupiony na takich zasadach, że możemy robić z nim wszystko i jest to właściwie polski samolot. Dodatkowo przedstawiciel sił powietrznych w randze generała (jeśli dobrze pamiętam) powiedział streszczając; że sama propozycja wyszła od sił powietrznych RP i są super zadowoleni z przychylności komisji obrony, zadowoleni z SU-22, uzbrojenia jeszcze do SU-22 jest sporo, a w ogóle systemy celownicze SU zawstydzają inżynierów Lockheed Martina. Przewodniczący zespołu parlamentarnego podsumował, że odwiedził bazę w Świdwinie, rozmawiał z pilotami i widział Su-22 i poznał że jest dobrze, nie będzie przerwy w szkoleniu pilotów i obsługi technicznej (jak było przy okazji likwidacji MIG21 i zakupie F-16), spotkał się z władzami samorządowymi, które też są zadowolone z pozostawienia bazy i zakłady zbrojeniowe też są za pozostawieniem SU-22 na 10 lat w polskich siłach powietrznych, a najlepiej dłużej. Także dziury Panie Wojmił z tego co widać nie będzie, wszyscy zadowoleni i podsumować można po Polsku słowami piosenki A.Grabowskiego "... jest dobrze, jest dobrze, ale nie najgorzej jest...". Pozdrawiam

  2. iksik

    Jak dla mnie można kupić nawet 100 Rafale o ile dostaniemy do nich rakiety z głowicami atomowymi ;)

  3. Trzcinsky

    F35 to nadal sfera marzeń. póki co bzdura na miare Tomahawków dla OP. F16 lub Gripen. Jeden z tej dwójki zastąpi Su i Mig-i. Mimo że ef ma minimalnie większy zasięg i przenosi więcej uzbrojenia mnie nie przekonuje, a właściwie to co amerykanie oferują. Sory ale właśnie takie zalety powinien mieć samolot dla Polski. https://www.youtube.com/watch?v=QJQKCUjcslM Potencjalnym przeciwnikiem jest Rosja=Lotniska są parę chwil i...... lotnisk nie ma. Taka Prawda. Dochodzi jeszcze kwestia ewentualnej współpracy z Saab-em. Do Szwecji Bliżej;-) Nie można patrzeć tylko na czyste dane który lepszy. No niestety ale taka prawda. I nie wierze że Musimy-Powinniśmy brnąć w amerykańską "uliczkę" Gripen N/G

    1. Qba

      Gripen ma amerykańskie silniki, radar i uzbrojenie.

    2. Osprey

      A co jeśli Ci powiem, że F-16 też korzysta z DOL-ów? I jak wspomniał kolega Qba, Grippen ma amerykańskie podzespoły...

    3. Uhaha

      No tak, Szwecja ma potencjał i w krytycznym momencie może udzielić wsparcia tak jak w czasie 2WŚ największe wsparcie ZSRS otrzymał właśnie od kraju pokroju Szwecji.

  4. jang

    nie widzę tu rusofili grzmiących o kolejnym sukcesie Rosji w postaci rezygnacji z ich samolotów przez "wieczystego przyjaciela i sojusznika Rosji' jakimi sa Indie

  5. Bydgoszczanin

    Francuska broń jest lepszy niż niemiecka, Niemcy produkują kiepskie wyroby. Polska powinna wstrzymać nauczanie języka niemieckiego w szkołach.

    1. Rafale

      No tak, czyli tysiące podmiotów używających np. karabinków Heckler&Koch nagle masowo stwierdziło, że ta broń to szrot i masowo zaczną przerzucać się na FAMASY. Pojechałeś po bandzie. Chyba nie ma na świecie instytucji ochrony prawa (a jak są, to bardzo niewiele), która nie miałaby w swoim wyposażeniu broni od H&K - czy to z serii MP5, MP7, albo pistoletu USP, P2000, P30... James Bond rozumiem jechał na Waltherach robionych we Francji? Podobnie Polska Policja i parę innych podmiotów... A zapomniałbym o najważniejszym, Niemcy składają Leopardy Francuzom? Haha

  6. pablon

    Ciekawe co skłoniło Indie do takiego pośpiechu

    1. Qba

      Problemy z PAK FA i FGFA oraz brak alternatyw bo Typhoon nie ma rakiet manewrujących i przeciwokrętowych ani wersji pokładowej.

  7. olo

    Czyli kolejna po czołgach porażka Rosji w Indiach. Widać że tak wychwalany przez różnej maści znafców ruska technika jednak nie jest taka dobra kiedy to Indie kupują zamiast niej francuzkie cacka za większą kasę.

    1. derw

      Nie zapominaj o klęsce rosyjskich Mi28 z Apache64 w przetargu na śmigłowiec szturmowy Indii. Rosyjski śmigłowiec, nie był w stanie spełnić około 20 punktów w trakcie testów.

  8. Wojmił

    Tak się kończą "zbyt staranne" przetargi po których za wiele się sobie obiecuje.. Zwykle za długo trwające i przeciągane przetargi kończą się nagłym kupnem drogo... Tak samo kończy się czekanie z negocjacjami sprzętu.. np w Polsce... Wkrótce powstanie dziura w lotnictwie - gdy trzeba będzie wycofać Su i MiG i zostanie tylko 48 F-16 w dwóch bazach bo zanim zostanie dla nas wyprodukowany mityczny F-35 na który czekamy to... Taki będzie skutek decyzji, że mamy kupić F-35 i czekamy na niego..

  9. kzet69

    Efekt plajty programu PAK-FA, tak się kończą pomysły spółek z Rosją...

  10. F-722

    Rafale dla Polski! Nie no żartuję, ale ktoś mający wiedzę w tym temacie może wypisać plus i minusy tego myśliwca w kontekście naszej sytuacji geopolitycznej oraz finansowej.

    1. Qba

      Nie spełnia wymagań MON co do integracji z uzbrojeniem od F-16. Poza tym jest dwa razy droższy w zakupie od F-16 E/F i JAS-39 E/F. A do tego ma trzy razy wyższe koszty eksploatacji.

    2. Mimi

      Nie pływa.

    3. Snooker

      A może być w kontekście czysto wojskowym ? Rafale nie przenosi AIM-120 oraz AIM-9 które przyjęliśmy wraz z F-16, a które wykorzystuje np. Typhoon. Dla systemów pow-ziemia jak JDAM i JSOW, również można się spodziewać integracji z Typhoonem. Jeżeli już wykosztować się na uzupełnienie F-16, maszyną o trochę lepszych parametrach, to należy dążyć do unifikacji uzbrojenia. Szczególnie że można to zrobić bez monopolizowania Amerykańskich przedsiębiorstw.

  11. DARO

    Czy ich eskadry mają po 18 samolotów? Może tak Polskie Siły Powietrzne działałby w ramach takich eskadr (6 eskadr= 108 maszyn; czyli dokupić 6 nowych F 16 i poczekać na dopracowanie F 35, a wtedy kupić kolejne 3 eskadry czyli 54 samoloty)

    1. Qba

      Jaki sens kupować F-16 a za kilka lat wymieniać na F-35?

  12. Adam

    Te 36 to zamówili dodatkowo, nie rezygnuj z produkcji 108 u siebie w HAL.

  13. Legion

    Czyli ostatecznie Rafale trafią do Indii. Kwestią sporną pozostaje fakt rozwiązania kwestii gwarancji której francuzi nie chcą dać na licencjonowane wersje. Znając kwestie hinduskich problemów wynikających niskiej jakości obsługi technicznej i licznych katastrof lotniczych w IAF to się im nie dziwie... Z 2giej strony użytkowane przez IAF Migage 2000 maja najmniejszy "failure rate" z całej ich floty powietrznej więc może jednak rosyjska technika jest 2gim głównym czynnikiem?

Reklama