Siły zbrojne

Holenderscy piloci będą się szkolić na Masterach

Fot. Alennia Aermacchi
Fot. Alennia Aermacchi

Piloci holenderskiego lotnictwa wojskowego będą szkolić się na włoskich samolotach AleniaAermacchi T-346A (M346) Master. Porozumienie dotyczące współpracy sił powietrznych obu krajów podpisały panie minister obrony Włoch Roberta Pinotti i Holandii Jeanine Hennis-Plasschaert.

Zgodnie z porozumieniem, podpisanym przy okazji udziału w Komitecie Sterującym Europejskiej Agencji Obrony (EDA), członkowie personelu holenderskiego lotnictwa będą odbywać szkolenia na maszynach M-346 Master (oznaczonych we Włoszech T-346). Treningi będą mieć miejsce w bazie lotniczej 61. Skrzydła Lecce-Galatina. Pierwsza grupa szkolonych będzie się składać z instruktora i dwóch uczniów.

Jest to element szerszego planu, zakładającego utworzenia w tym ośrodku międzynarodowego centrum szkolenia lotniczego, wykorzystującego samoloty M-346 do tańszego treningu i podtrzymania umiejętności pilotów maszyn takich jak Typhoon, Gripen, Rafale, F-16, F-18 - a w perspektywie również F-35.

Czytaj też: M-346 Master podstawą polsko-włoskiej bazy szkoleniowej dla Europy?

Koncer Alenia Aermacchi podkreśla, że jest to krok w stronę stworzenia europejskiego systemu szkolenia pilotów opartego o samoloty M346 Master. Ponieważ w tej chwili jedynie Polska zamówiła maszyny tego typu, ośrodek w Dęblinie i włoska baza Lecce-Galatina, wyposażone w samoloty M-346 Master, mogą stać się głównymi ośrodkami szkolenia zaawansowanego w Europie. Wykorzystaniem samolotów tego typu w szkoleniu pilotów zainteresowane są m. in. kraje takie jak Francja, Niemcy, czy Rumunia i Bułgaria.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.