Reklama

Siły zbrojne

Hiszpania: kontrakt na produkcję Dragonów podpisany

Fot. MO Hiszpanii
Fot. MO Hiszpanii

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Królestwa Hiszpanii, zawarto długo oczekiwany kontrakt z konsorcjum Tess-Defense SA na rozpoczęcie produkcji kołowych wozów bojowych z rodziny VCR 8 × 8 Dragon. Pierwsza partia ma obejmować 348 egzemplarzy tych wozów i kosztować ok. 2,08 mld euro.

W uroczystości oficjalnego podpisania kontraktu uczestniczyła hiszpańska minister obrony Margarita Robles i dyrektor generalny Tess-Defence SA Luis Mayo, a także inni przedstawiciele hiszpańskiego resortu obrony oraz czterech spółek wchodzący w skład konsorcjum. Zawarcie umowy ma pozwolić na docelowe utworzenie ok. 8750 nowych miejsc pracy.

Nowe kołowe wozy bojowe mają powstawać w zakładach Santa Bárbara Sistemas SA w Alcalá de Guadaira (wchodzących w skład koncernu General Dynamics European Land Systems) w pobliżu Sewilli i produkcja ma zostać zakończona do 2022 roku. Spółka ma kooperować z poddostawcami poszczególnych podsystemów, wśród których można wymienić zakłady takie jak: Indra Sistemas SA, Sapa Placencia SL oraz Escribano Mechanical & Engineering S.L. Już wcześniej hiszpański resort obrony informował, że propozycja przedstawiona przez te spółki spełnia wymagania hiszpańskiej armii i pozwoli także na rozwój i zachowanie niezbędnego know-how w zakresie budowy ciężkich wozów bojowych w tym kraju.

Rozwiązanie to ma gwarantować w pełni suwerenną produkcję, opracowanie wersji specjalistycznych, modernizację oraz zabezpieczenie serwisowo-techniczne w całym cyklu życia tego pojazdu przewidzianym na co najmniej 40 lat. Dodatkową korzyścią ma być szeroki udział w tym programie hiszpańskiego przemysłu zbrojeniowego na poziomie nie mniejszym niż 70%, a co za tym idzie pozytywny wpływ na gospodarkę narodową, poprzez stworzenie dodatkowych 650 bezpośrednich i 1000 pośrednich miejsc pracy w rejonach takich jak Asturia, Andaluzja, Kraj Basków czy Madryt.

Program pozyskania nowego kołowego transportera opancerzonego dla hiszpańskiej armii został oficjalnie wznowiony w połowie maja br. podpisaniem umowy powołującej w tym celu nową spółkę joint venture. Pozwoliło to na ponowne uruchomienie zawieszonego niedawno programu VCR 8x8 Dragon, który został anulowany przez hiszpański rząd w grudniu 2019 roku. Przyczyną podjęcia decyzji o anulowaniu kontraktu przyznanego konsorcjum spółek Santa Barbara Sistemas i General Dynamics European Land Systems miało być niespełnienie przez ostateczną wersję oferty tego konsorcjum przedstawionych przez władze Hiszpanii wymagań ekonomicznych, operacyjnych i technicznych.

Teraz wstępne plany mówią o docelowym pozyskaniu blisko 1000 takich wozów, na które Hiszpanie wydadzą ok. 3,8 mld euro (348 wozów w pierwszej transzy, 365 wozów w drugiej i 287 w trzeciej). Nowo pozyskane Dragony pozwolą na rozpoczęcie stopniowego wycofania i zastąpienia w służbie liniowej obecnie eksploatowanych kołowych transporterów opancerzonych Pegaso BMR-M1 (648 egzemplarzy) i kołowych bojowych wozów rozpoznawczych Pegaso VEC-M1 (135 egzemplarzy). Konstrukcja Dragona bazuje na rodzinie kołowych wozów bojowych Piranha V produkowanych przez koncern GDELS.

Reklama

Komentarze

    Reklama