Reklama

Siły zbrojne

Gruzja dołączy do sił szybkiego reagowania NATO już w 2015 r.

Gruzja dołączy do sił szybkiego reagowania NATO już w 2015 r. – fot. nato.int
Gruzja dołączy do sił szybkiego reagowania NATO już w 2015 r. – fot. nato.int

Dzięki pomocy finansowej ze strony Stanów Zjednoczonych Gruzja dołączy do sił szybkiego reagowania NATO NRF (NATO Response Force) w 2015 r.

Deklarację taką złożył gruziński minister obrony narodowej Irakli Alasania 12 lutego br. podczas konferencji prasowej prowadzone wspólnie z przewodniczącym komitetu wojskowego NATO generałem Knudem Bartelssem, który odbywał wizytę roboczą na południowym Kaukazie. Krajem „sponsorującym” mają być Stany Zjednoczone.

Decyzja ta według Bartelsa jest wynikiem znacznych postępów jakie w dziedzinie obronności dokonały się w Gruzji w ciągu ostatnich lat.

Siły szybkiego reagowania NATO zostały powołane w listopadzie 2002 r. i obecnie liczą one około 13000 żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, którzy są gotowi do szybkiego przerzucenia w dowolny rejon świata wskazany przez dowództwo NATO.

Reklama

Komentarze (4)

 1. jang

  13 000....To sie dopiero Korea Północna wystraszy i przestanie prowokować Japonię a nawet Koreę Południową. Iran juz spotulniał. A w Afryce się wszędzie wokół bija bo maja problemy z łącznością i nie wiedzą o tych siłach..

  1. Scrapp

   To już nie II WŚ, kiedy to obie strony rzucały przeciwko sobie tysiące żołnierzy. NRF mają za zadanie odeprzeć pierwszy atak, do czasu nadejścia głównych sił. Poza tym 13000 żołnierzy, z czego pewnie około 6000 w Siłach Lądowych jest w stanie zdziałać bardzo wiele.

  2. Artwi

   Iran spotulniał? Od kiedy? Właśnie podpisuje z Rosją umowy na eksport ropy łamiące amerykańskie sankcje (to oczywiste, że Rosja i Iran mają w d... sankcje USA), które zwiększą eksport irańskiej ropy o 50%!!!! Zapłatą za ropę ma być wybudowanie przez Rosjan... kolejnego reaktora!!!!! Co do rozmów w sprawie programu nuklearnego, to Iran oświadczył, że USA śni jak myśli, że te rozmowy mogą obejmować irański program rakietowy (co obiecywała amerykańska administracja kongresowi) i żadne ograniczania w prawie Iranu do produkcji rakiet i wirówek nowej generacji nie wchodzą w grę! Skąd ty dzieciaku czerpiesz wiedzę o świecie? Z Gazety Wyborczej? Z TVN? Z Radia Zet? :-))))))

 2. Polish

  Gruzja jak wejdzie w tym 2015 do NATO to Rosja tak szybko nie będzie atakować Gruzinów.

  1. Artwi

   Pimo: Rosja nie zaatakowała Gruzji, tylko odwrotnie (nawet tow. komisarze z Brukseli to przyznali!). Secundo: ciekawe jak przyjęcie Gruzji do NATO miałoby się odbyć w świetle traktatu NATO, który wymaga, by kraj przyjmowany do NATO leżał w Europie (Gruzja jest w Azji), na Północnym Atlantyku lub w Ameryce Północnej oraz NIE MIAŁ SPORÓW GRANICZNYCH Z SĄSIADAMI (ciekawe jak w świetle tego przyjęto do NATO mające wzajemne spory USA i Kanadę?). Tertio: na przyjęcie wymagana jest jednomyślność reszty członków - bardzo wątpię by np. Niemcy, Francja, Włochy, Grecja stawiały wyżej interes Gruzji od swoich kontaktów z Rosją. Jak ktoś nie jest ślepy, to widzi to już np. w przypadku Ukrainy - na Majdanie widać było amerykańsko-syjonistyczną agenturę udającą polskich polityków, a nie polityków ze wspomnianych krajów.

 3. Lewkon

  Nie tak szybko. Ale wcale juz nie bedzie atakowala. Jezeli by sie tak stalo a inne panstwa NATO by nie zereagowaly to NATO by sie rozpadlo. To byl by znak dla Rosji ze moga z kazdym sie pobic a panstwa NATO ostatecznie nic by nie podjeli przeciw. A wiec bedziemy skazani (wszyscy na wojne)

 4. Jan Sztorm

  13 tys. to dopiero mają liczyć w/g założeń.

Reklama