Reklama

Siły zbrojne

Grecja dostanie w prezencie 300 transporterów opancerzonych

Grecki M113 - fot. Konstantinos Stampoulis/wikipedia
Grecki M113 - fot. Konstantinos Stampoulis/wikipedia

Kongres USA zgodził się na przekazanie Atenom 300 sztuk transporterów M113A3. Ponieważ odbędzie się w ramach rządowego programu US Excess Defence Articles (EDA), pojazdy trafią do greckich sił zbrojnych za darmo. Co nie znaczy, że bez problemów. 

Przekazane przez USA pojazdy mają w pierwszej kolejności zastąpić najstarsze wozy M113A1 w jednostkach piechoty zmechanizowanej. Kolejne M113 trafią do innych formacji, gdzie zostaną przebudowane na pojazdy specjalistyczne, wozy dowodzenia i kierowania ogniem. Jest to kolejny zabieg mający poprawić nieco stan niedofinansowanych sił zbrojnych Grecji. 

Jedyne wydatki jakie ma ponieść rząd w Atenach, to cena transportu pojazdów z USA oraz remonty i koszty eksploatacji. Co i tam może okazać się sporym problemem dla ogarniętej kryzysem Grecji. Ateny maja problem z transportem poprzedniego amerykańskiego "prezentu", czyli niemal 500 transporterów w podobny sposób otrzymanych w 2013 roku. Koszty tej akcji oszacowano na około 5 mln euro.

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.