Reklama

Siły zbrojne

Greccy Marines z nowym pojazdem

AAVP-71A
AAVP-71A
Autor. U.S. DoD

Grecja pozyska z USA 76 szt. amfibii szturmowych AAVP-7A1 na wyposażenie swojej brygady i batalionów piechoty morskiej. Zamówienie zostało zatwierdzone przez Radę Połączonych Szefów Sztabu Generalnego Armii Greckiej.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Początkowo przedstawiono dwie alternatywy dla programu pozyskania przez Grecję pojazdów amfibijnych:

  • 76 pojazdy, które trafiłyby na wyposażenie trzech batalionów morskich;
  • albo 52 pojazdy, aby wyposażyć dwa bataliony piechoty morskiej.

Jak widać, wygrała opcja "bogatsza" pozwalająca na większe nasycenie jednostek greckiej piechoty morskiej tym rodzajem transportera opancerzonego ze zdolnościami amfibijnymi.

Reklama

Czytaj też

Każdy batalion piechoty morskiej będzie wyposażony w 24 amfibie, w tym 21 w wersji transportowej AAVP-7A1, dwa stanowiska dowodzenia AAVC-7A1 i jeden wóz ratunkowy AAVR-7A1. Pozostałe cztery pojazdy przeznaczone są dla Brygady, a konkretnie trzy AAVC-7A1 dla Dowództwa Taktycznego i jeden AAVR-7A1 dla Batalionu Wsparcia Brygady. Dostawy powinny rozpocząć się rok po udzieleniu zamówienia, a do tego czasu powstanie odpowiednia infrastruktura konieczna do przyjęcia i eksploatowania jednostek tego typu.

Pojazdy sprzedane Grecji będą pochodzić z Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych (USMC), co oznacza, że będą zawierać wszystkie najnowsze ulepszenia wprowadzone do tych pojazdów. Wozy przed dostarczeniem do zamawiającego przejdą przegląd i zostaną poddane remontowi generalnemu. Obecnie USMC wycofuje pojazdy tej rodziny ze względu na ich wiek i coraz większą ilość wypadków z ich udziałem.

Czytaj też

AAVP-7A1 to amerykański gąsienicowy pływający transporter opancerzony będący podstawowym pojazdem amfibijnym amerykańskiej piechoty morskiej. Jego główne uzbrojenie składa się z granatnika automatycznego kal. 40 mm Mk. 19 i wielkokalibrowego karabinu maszynowego 12,7 mm M2HB. Docelowo Grecja ma posiadać 120 maszyn tego typu.

Reklama

Komentarze (2)

  1. hermanaryk

    Koledze marzy się desant na Gotlandię? Najpierw musieliby ją zająć Rosjanie, bo na razie należy do naszych sojuszników :)

  2. Pucin:)

    To jest dopiero pojazd amfibijny AAVP-7A1 którego w ilości 400 szt. potrzebuje WP-RP a nie substytut w postaci BWP Borsuk - jako ściema ideologiczna zweryfikowana negatywnie przez wojnę - pływające rosyjskie BWP - g..... warte!!!!! :) Tylko proszę mi nie ściemniać złym użyciem przez rosjan bo pęknę ze śmiechu!!!!!! :)

Reklama