Reklama

Siły zbrojne

Granaty wielospektralne ochronią niemieckie ciężarówki

Fot. Rheinmetall MAN Military Vehicles
Fot. Rheinmetall MAN Military Vehicles

Jak poinformował niemiecki koncern Rheinmetall, jego spółka Rheinmetall Waffe Munition otrzymała od niemieckiej Bundeswehry kontrakt na dostawy systemów samoobrony pojazdów ROSY. Co ciekawe mają one trafić na wyposażenie produkowanych przez Rheinmetall MAN Military Vehicles (RMMV) wojskowych samochodów ciężarowych.

Na mocy zawartego kontraktu niemiecka armia ma otrzymać łącznie 540 egzemplarzy systemu ROSY. Spośród nich 150 ma zostać dostarczonych na początku br., a pozostałych 390 do końca października 2022 roku. Trafioną one na wyposażenie ciężarówek wysokiej mobilności RMMV HX2, które zostały zamówione w ramach umowy ramowej o wartości ok. 2 mld euro dotyczącej łącznie 4 tysięcy egzemplarzy w czerwcu ub.r. z terminem realizacji w latach 2021-2027. Na początek dostarczonych ma zostać 540 pojazdów (w tym 230 z opancerzoną kabiną) za ok. 348 mln euro, a ich dostawy rozpoczęły się na początku br.

Pojazdy te mają zapewnić dotychczas eksploatowane przez Bundeswehrę wojskowe samochody ciężarowe zrodziny MAN KAT1. Ma to także związek z przygotowaniami do objęcia przez Niemcy dowództwa nad siłami natychmiastowego reagowania NATO (Very High Readiness Joint Task Force - VJTF) od 1 stycznia 2023 roku. Zgodnie z założeniem pododdziały VJTF mają być zdolne do działania w ciągu 48-72 godzin od zaistnienia zagrożenia, a także do szybkiego przerzutu w promieniu do 8 tys. km od Brukseli. Siły VJTF muszą również posiadać zdolności do prowadzenia samodzielnych działań w terenie przez 30 dni, aż do czasu przybycia w rejon większych sił NATO. W związku z tym nowe ciężarówki mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia wysokiej mobilności i zdolności logistycznych niemieckiej armii.

System ROSY składa się z dwóch wyrzutni granatów dymnych z dwoma magazynkami, szybkozłączki do montażu na pojeździe oraz urządzenie sterującego. Jego działanie polega na wykrywaniu potencjalnego zagrożenia i natychmiastowych wystrzeleniu w powietrze wiązki wielospektralnych granatów dymnych, które tworzą rozległą zasłonę dymną. Zakłóca to linie celowania systemów optoelektronicznych i celowniczych nieprzyjaciela, a tym samym utrudnia precyzyjne namierzenie i otwarcie ognia. Ponadto system ten może generować dynamiczną zaporę tego typu do osłony poruszających się kolumn pojazdów.

image
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama