Reklama

Siły zbrojne

Granaty dymne dla wojska

Zdjęcie ilustracyjne, fot. J.Sabak
Zdjęcie ilustracyjne, fot. J.Sabak

Inspektorat Uzbrojenia prowadzi przetarg w procedurze ograniczonej, polegający na dostawie granatów dymnych.

W suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej znajdziemy informacje, że Inspektorat Uzbrojenia ogłosił przetarg na zakup 60 000 ręcznych granatów dymnych, wydzielających dym w kolorze białym (RGD-2DB).

Przeznaczenie tych granatów, które mają konstrukcję wywodzącą się jeszcze z czasów Związku Radzieckiego, jest czysto szkoleniowe. Żołnierze używająich w trakcie ćwiczeń poligonowych do pozorowania pola walki. Jak podaje polski producent, pojedynczy granat w ma masę ok. 370 gramów, a jego czas dymienia mieści się w przedziale od 50 do 80 sekund, e tworzy białą zasłonę dymną, która ma uniwersalne zastosowania w służbach mundurowych.

Przewiduje się, że minimalnie będzie trzech wykonawców, natomiast maksymalnie do wykonania zamówienia może być  ich pięciu. Wykonawca (lub wykonawcy) będą mogli zlecić wykonanie zadania swoim podwykonawcom, przy czym ma obowiązek poinformowania Inspektorat Uzbrojenia .

Szacuje się, że zamówienie na dostawę będzie miało wartość  około 553 242,59 euro euro, co daje w przybliżeniu 2 520 974,34 zł (bez podatku VAT). To oznacza, że pojedynczy granat dymny będzie kosztował ok. 42 zł.

Reklama
Reklama

W ostatnim czasie dostrzegamy wiele przetargów dotyczących zakupu ćwiczebnych granatów i świec dymnych. Obecnie Inspektorat Uzbrojenia poszukuje także dostawcy 250 morskich świec dymnych MDSz, a także 6 000 ćwiczebnych granatów łzawiących CGŁ-1.

Składanie ofert jest możliwe do 24 maja br. do godziny 11:00. Zostało ustalone jedyne kryterium wyboru dostawcy, tj. wybór najkorzystniejszej pod względem ekonomicznym oferty. Termin realizacji został wyznaczony na 5 miesięcy od daty udzielenia zamówienia.

Kacper Bakuła

Reklama

Komentarze (2)

 1. stop Wooda

  Powinny mieć jeszcze obowiązkowo zapach kadzidła- a proporcje składników ustali ordynariat WP.....

 2. LMed

  Wyglądają jak małe rakietki albo drony w puszkach transportowych.

  1. Dr

   Taka prawda

Reklama