Siły zbrojne
Gotowy do misji
ORP Kontradmirał Xawery Czernicki - polski okręt dowodzenia stanie na czele NATO-wskiego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej.
Zespół ten, popularnie zwany „Tarczą Przeciwminową” Europy należy do Sił Odpowiedzi NATO. Stanowią one sojuszniczą awangardę gotową do reakcji wobec różnego typu zagrożeń. Polski okręt przeszedł już wszystkie sprawdziany potwierdzające jego gotowość do misji. Dowodzenie NATO-wskim zespołem przeciwminowym obejmie w drugiej połowie stycznia 2013 roku.
Przygotowania do tej misji polegały głównie na prowadzeniu serii ćwiczeń na morzu, zarówno samodzielnie, jak i we współdziałaniu z innymi okrętami oraz lotnictwem morskim. Podczas ćwiczeń załoga ORP Kontradmirał Xawery Czernicki była poddawana ciągłym sprawdzianom ze wszystkich sfer funkcjonowania okrętu, zarówno pod względem jego możliwości jako jednostki dowodzenia, a także jako okrętu wsparcia logistycznego. Oceniano głównie współpracę z jednostkami obrony przeciwminowej – trałowcami i niszczycielami min, czyli siłami, którymi dowodzi właśnie ORP Kontradmirał Xawery Czernicki. Ćwiczono koordynację działań, procedury dowodzenia, łączności i sygnalizacji pomiędzy okrętem dowodzenia, a innymi – podległymi mu jednostkami. Prowadzono także ćwiczenia z jednostkami ratowniczymi, w tym operacje poszukiwania i ratowania rozbitków, pomoc uszkodzonym jednostkom oraz współpracę ze śmigłowcem podczas ewakuacji z pokładu rannych osób. Czernicki wykonywał strzelania artyleryjskie do celów powietrznych i nawodnych oraz prowadził monitoring sytuacji nawodnej i powietrznej.
W trakcie przygotowań do misji, załoga okrętu sprawdziła także możliwości okrętu jako jednostki wsparcia logistycznego. Przećwiczono zadania związane z uzupełnianiem zapasów na morzu czyli tzw. RAS (Replenishment at Sea). Czernicki przekazywał paliwo oraz inne materiały na okręty będące w ruchu. Chodziło o sprawdzenie możliwości uzupełniania przez okręty zapasów paliwa, wody i innego rodzaju zaopatrzenia na morzu bez konieczności wchodzenia do portu. Takie rozwiązanie pozwala okrętom na długotrwałe przebywanie na morzu i zapewnia ciągłość wykonywania zadań. Czernicki posiada także możliwość tankowania śmigłowca. Załoga okrętu została sprawdzona również z zakresu gotowości do alarmowego gaszenia pożarów oraz likwidacji skutków przebicia i wdarcia się wody do wnętrza okrętu. W przypadku wystąpienia tego typu nieprzewidzianych zdarzeń, sprawne działanie grup awaryjnych jest nieodzownym elementem, który zapewnia bezpieczeństwo pływania okrętu. W warunkach portowych sprawdzano natomiast efektywność załadunku zapasów, kontenerów, manewrowania itd.
Obecnie do misji pozostało pół miesiąca. Już wkrótce na okręcie zaokrętowany zostanie polski sztab oficerów, który z pokładu ORP Kontradmirał Xawery Czernicki będzie dowodził i koordynował wszelkimi działaniami NATO-wskiej „Tarczy Przeciwminowej”. Na temat szczegółów misji oraz objęcia dowodzenia poinformujemy w kolejnych komunikatach prasowych.
ORP Kontradmirał Xawery Czernicki wchodzący w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża to nowoczesny, wielozadaniowy okręt dowodzenia. Spełnia wszystkie wymagania okrętu dowodzenia NATO oraz światowe standardy, stawiane jednostkom pływającym. Wyposażony jest w najnowsze systemy łączności i dowodzenia pozwalające na sprawowanie kontroli nad zespołami okrętowymi prowadzącymi skomplikowane zadania przeciwminowe. Zintegrowany system informacji na okręcie pozwala na monitoring ruchu jednostek na wszystkich akwenach. Okręt może ponadto operować na każdym akwenie naszego globu jako okręt dowodzenia, a także jednostka wsparcia logistycznego. W latach 2002 – 2003 uczestniczył w misji „Enduring Freedom” i „Iraqi Freedom” na Zatoce Perskiej. Od stycznia 2010 roku do czerwca 2011 roku odbył swoją pierwszą misję, jako okręt dowodzenia Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO – Grupa-1 (SNMCMG-1). Teraz czeka go kolejna misja na czele tego zespołu.
Marynarka Wojenna RP