Reklama

Siły zbrojne

Giżycko i Braniewo ruszają na defiladę

Fot. plut. Bartek Grądkowski/15 BZ.
Fot. plut. Bartek Grądkowski/15 BZ.

Trwają przygotowania do defilady wojskowej w Warszawie z okazji Święta Wojska Polskiego i przypadającej w tym roku 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Do stolicy wyruszyli żołnierze z 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej i Giżyckiej 15 Brygady Zmechanizowanej wchodzących w skład 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Jak poinformowało Dowództwo Generalne RSZ, z garnizonów w Braniewie i Giżycku wyruszyły transporty żołnierzy i ciężkiej techniki wojskowych z pododdziałów wydzielonych z obu brygad w skład zgrupowania defiladowego. W rocznicę Bitwy Warszawskiej na Wisłostradzie zostanie zaprezentowanych wiele różnego rodzaju ciężkich wozów bojowych takich jak m.in. czołgi podstawowe PT-91 Twardy, wozy zabezpieczenia technicznego WZT-3, zestawy przeciwlotnicze Poprad czy moździerze samobieżne M120K Rak.

15 sierpnia br. przypada 100. rocznica zwycięskiej dla Polski Bitwy Warszawskiej w wojnie z Rosją bolszewicką w 1920 r. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki, a począwszy od 1992 r., powrócono do przedwojennych tradycji i święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

W ostatnich latach na Wisłostradzie odbyły się już dwie duże defilady. Pierwsza, 15 sierpnia 2018 roku z okazji święta Wojska Polskiego, a druga — pod hasłem "Silni w sojuszach" - 3 maja 2019 roku. W ubiegłym roku wyjątkowo główne obchody Święta, wraz z defiladą ze sprzętem, odbyły się w Katowicach.

Reklama

Komentarze

    Reklama