Siły zbrojne

Generał Mika mianowany na kolejną kadencję dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych

Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl
Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl

Jak poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, prezydent Andrzej Duda mianował gen. Jarosława Mikę na kolejną kadencję jako dowódcę generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Uroczyste wręczenie aktu mianowania nastąpi w czwartek w Belwederze.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda na podstawie art. 134 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej mianował na ponowną kadencję generała Jarosława Mikę na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych

- Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Generał Mika po raz pierwszy został mianowany przez prezydenta Dudę na stanowisko dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w lutym 2017 r. W listopadzie ub. roku, na wniosek szefa MON Mariusza Błaszczaka, prezydent mianował go na najwyższy w polskim wojsku stopień generała.

Gen. Mika od lutego 2014 r. dowodził 11. Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Wcześniej przez niecały rok był zastępca dowódcy i szefem sztabu 12. Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie. W przeszłości dowodził 20. Brygadą Zmechanizowaną w Bartoszycach, a także Brygadą Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód. Na misji w Afganistanie służył jako zastępca dowódcy regionu wschodniego ds. koalicyjnych, w Iraku – jako asystent dowódcy dywizji.

Jarosław Mika został odznaczony został Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Złotym Krzyżem Zasługi, Gwiazdą Iraku i Afganistanu, Złotym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju oraz Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny.

Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych podlega w czasie pokoju zdecydowana większość polskich żołnierzy. W aktualnej strukturze dowodzenia jest ono jednym z trzech najważniejszych organów — obok SG WP i Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W MON przygotowywany jest projekt zmian w systemie dowodzenia, zgodnie z którym najważniejszą instytucją znów ma stać się Sztab Generalny WP.

Źródło:
PAP

Komentarze (7)

 1. Stary

  Oficer w mundurze bez pasa i koalicyjki wygląda jakby był w niewoli lub w piżamie...

 2. olo

  jak się słyszy od żołnierzy z wojsk lądowych co robi to przechodzi ludzkie pojecie.

 3. Kóma

  Eksluzywny BMW w WP - wyraźnie brakuje " ..., Honor, Ojczyzna"

 4. Marian

  Gratuluję Panie Generale

 5. Chorąży z Radomia

  Pamiętam jak w drawsku pilismy jego zdrowie Zmarnował nam 5 lat

 6. men

  Pan generał albo ma wzorcowo uszyty mundur albo brzuszek zgubił w okolicy świąt, jak rozumiem WF zdany?

 7. Lubelska Perła

  Jak zrobic 4 gwiazdki na klonowej?