Reklama

Siły zbrojne

Odprawa podsumowująca dyżur GB UE V4 2019-2

Fot. Mirosław C. Wójtowicz
Fot. Mirosław C. Wójtowicz

W dniu 22 stycznia 2020 r. w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych odbyła się odprawa podsumowująca dyżur Grupy Bojowej Unii Europejskiej V4 2019-2 (Grupy Bojowej Unii Europejskiej państw Grupy Wyszehradzkiej).

Jak informuje ppłk Tomasz Pędzik, ramach odprawy zorganizowano zbiórkę przedstawicieli Zespołu DG RSZ ds. Grupy Bojowej Unii Europejskiej, podczas której, za duże zaangażowanie w realizację zadań związanych z przygotowaniem i utrzymaniem w gotowości GB UE V4 2019-2 wyróżnieni zostali ppłk Andrzej Smoliński, mjr Krzysztof Boksa, mjr Damian Gwizdal, kpt Dariusz Karwat, mł. chor. Łukasz Grzesiak i sierż. Paweł Jurkiewicz.

Przewodniczący Zespołu DG RSZ ds. GB UE V4 2019-2 gen. dyw. pil. Jan Śliwka złożył szczególne podziękowania na ręce gen. bryg. Szymona Koziatka, byłego dowódcy 6. Brygady Powietrznodesantowej realizującego zadania związane z przygotowaniem FHQ do pełnienia dyżuru. W czasie odprawy omówiono dwuletni okres przygotowań i półroczny okres pełnienia dyżuru, z głównym celem – podsumowaniem i wypracowaniem wniosków dla następnej Grupy Bojowej Unii Europejskiej planowanej do pełnienia dyżuru w pierwszej połowie 2023 r.

image
Fot. Mirosław C. Wójtowicz

Grupy Bojowe Unii Europejskiej są przewidziane do udziału w misjach humanitarnych i prewencyjnych oraz stabilizacyjnych. W przypadku podjęcia decyzji o interwencji Grupa musi osiągnąć gotowość do działania w ciągu maksymalnie dziesięciu dni. Żołnierze GB UE mogą zostać przeniesieni w rejon kryzysu na odległość nawet sześciu tysięcy kilometrów od Brukseli. Grupa Bojowa powinna być zdolna do samodzielnego działania przez 30 dni z możliwością przedłużenia tego terminu do 120 dni. W GB UE V4 2019-2 Polska była państwem ramowym, a obsadę operacyjną uzupełniali żołnierze z państw Grupy Wyszehradzkiej i Chorwacji. Tam musi osiągnąć gotowość do działania w ciągu maksymalnie dziesięciu dni. Trzon Grupy Bojowej UE stanowiła 6. Brygada Powietrznodesantowa.

Reklama

Komentarze (2)

  1. men

    Od ok 30 lat ani jeden batalion w WP nie został poderwany/zmobilizować w trybie alarmowy, w gotowości do wykonywania zadań czasu W - tyle w temacie dobrego samopoczucia polityków i Panów Generałów co do kondycji SZRP - o nagrodach i wyroznieniach - przemilcze

  2. Brydadzista

    Gratuluję za gotowość bojowa przez te 2 lata. 6 Brygada wyremontowala 6 helikopterów przez ten czas. Byla 3 razy na poligonie w formie kompanii bojowej Chłopaki skakali 2 razy z Casy I KICHA

Reklama