Reklama

Siły zbrojne

Gen. Scaparrotti: NATO ćwiczy razem, żeby zapobiec kryzysowi i utrzymać pokój

Wizyta gen. Scaparrottiego na poligonie w Orzyszu. Fot. ppłk Sławomir Ratyński
Wizyta gen. Scaparrottiego na poligonie w Orzyszu. Fot. ppłk Sławomir Ratyński

NATO jako organizacja międzynarodowa zawsze stara się ćwiczyć razem, żeby zapobiec kryzysowi i utrzymać pokój - mówił w Bemowie Piskim na Mazurach dowódca sił NATO w Europie generał Curtis Scaparrotti. Batalinowa Grupa Bojowa Sojuszu stacjonuje tam już od ponad roku. 

Generał spotkał się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim z dowódcami i żołnierzami stacjonującej tam wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO.

Scaparrotti powiedział dziennikarzom, że chce podziękować publicznie wszystkim, którzy są zaangażowani w działania natowskiego batalionu. Podkreślał że był tutaj po raz pierwszy przed rokiem i jest pod wrażeniem tego, co teraz zastał. Jak mówił, jest dumny z wojsk polskich i amerykańskich. Dodał, że docenia nie tylko polską armię, ale też lokalną społeczność i dziękował za przyjęcie żołnierzy.

Generał mówił, że NATO jako organizacja międzynarodowa zawsze stara się ćwiczyć i walczyć razem, a głównym celem jest to, żeby zapobiec kryzysowi i utrzymać pokój. Dodał, że właśnie temu służy współdziałanie pododdziałów z krajów tworzących natowski batalion stacjonujący k. Orzysza.

Towarzyszący Scaparrottiemu szef sztabu generalnego Wojska Polskiego gen. Leszek Surawski dziękował żołnierzom z batalionowej grupy bojowej za zaangażowanie, wspólnie ćwiczenia i za to co robią dla obrony NATO i polskich granic. "Dziękuję również za to, że wspólnie możemy podnosić swoje możliwości i zdolności bojowe i być w gotowości do odparcia każdego ataku przeciwnika" - mówił.

Dowódca sił NATO w Europie rozpoczął podróż do Polski od Szczecina, gdzie spotkał się we wtorek z oficerami służącymi w Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. Po wizycie w Bemowie Piskim ma odwiedzić również wielonarodowe batalionowe grupy bojowe stacjonujące w Estonii, na Litwie i Łotwie.

Batalionowa Grupa Bojowa NATO wzmacniająca wschodnią flankę Sojuszu stacjonuje w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim od roku. Rotacja żołnierzy następuje co sześć miesięcy, kolejna zmiana rozpocznie służbę w Polsce w drugiej połowie kwietnia.

Trzon natowskiego batalionu tworzą żołnierze kawalerii pancernej USA. W jego skład wchodzą też żołnierze z Wielkiej Brytanii (wojska rozpoznania), Rumunii (pododdział przeciwlotniczy) i Chorwacji (wojska artyleryjskie). W sumie to ok. 1,2 tys. żołnierzy. Batalion NATO współdziała z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną i pozostaje pod jej taktyczną kontrolą.

Reklama

Komentarze (1)

  1. kriz

    Obyłem tam 1,5 roku zasadniczą służbę wojskową w latach 80tych wtedy to nazywało się CSS WOPK Bemowo Piskie

Reklama