Reklama

Siły zbrojne

Gen. Król – z korpusu w Szczecinie na zastępcę szefa SGWP

Gen dyw. Krzysztof Król. Fot. MNC NE
Gen dyw. Krzysztof Król. Fot. MNC NE

Dotychczasowy zastępca dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie gen. dyw. Krzysztof Król obejmie obowiązki zastępcy szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – poinformowało w środę Ministerstwo Obrony Narodowej. To decyzja ministra Mariusza Błaszczaka.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wyznaczył z dniem 22 sierpnia 2018 roku generała dywizji Krzysztofa Króla na stanowisko zastępcy szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – podało MON w komunikacie.

Do ubiegłego tygodnia gen. Król służył jako zastępca dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie. W tym dowództwie trwa właśnie – wynikający z zakończenia kadencji – proces wymiany oficerów na najważniejszych stanowiskach. Obsadzają je Polska, Niemcy i Dania – państwa założycielskie korpusu.

We wrześniu dowódcą korpusu zostanie gen. broni Sławomir Wojciechowski, obecnie dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych. Natomiast 17 sierpnia nowym zastępcą dowódcy został gen. dyw. Ulrich Johan Hellebjerg z Danii (zastąpił właśnie gen. Króla), zaś szefem sztabu – gen. bryg. Jürgen Stahl z Niemiec (jego poprzednikiem był gen. bryg. Per Orluff Knudsen z Danii).

Gen. Król stanowisko zastępcy dowódcy szczecińskiego korpusu objął w styczniu 2016 r. Była to jedna z pierwszych i bardziej zaskakujących decyzji kadrowych ówczesnego szefa MON Antoniego Macierewicza. Wcześniej do służby w dowództwie korpusu szykowany był gen. dyw. Marek Mecherzyński, były dowódca 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie (za ministra Macierewicza długo był w rezerwie kadrowej, w końcu został zastępcą stałego przedstawiciela wojskowego przy Komitetach Wojskowych NATO i UE w Brukseli).

Król był wówczas pułkownikiem oraz dowódcą Brygady Wsparcia Dowodzenia szczecińskiego korpusu. Tymczasem do stanowiska zastępcy dowódcy korpusu przypisany jest etat generała dywizji. Nominacja dla oficera niższego o dwa stopnie (nawet – jak w przypadku Króla – z wyróżniającym się jak na pułkownika życiorysem) wzbudziła więc zdziwienie sojuszników. Wspominali emerytowani już generałowie, m.in. były dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Mirosław Różański.

Szef MON Mariusz Błaszczak i gen. dyw. Krzysztof Król. Fot. MON
Szef MON Mariusz Błaszczak i gen. dyw. Krzysztof Król. Fot. MON

Awans do stopnia generała brygady Król otrzymał 1 marca 2016 r. Do stopnia generała dywizji – dokładnie dwa lata później. W ostatnich miesiącach w nieoficjalnych rozmowach z ludźmi z otoczenia prezydenta, zwierzchnika sił zbrojnych Andrzeja Dudy można było usłyszeć bardzo pozytywne oceny gen. Króla.

W latach 2012-16 Król dowodził Brygadą Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Stargardzie.

Wcześniej, od 2010 r. zajmował stanowisko szefa oddziału planowania operacyjnego w Dowództwie 2 Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie. Ukończył "generalskie" studia polityki obronnej w Akademii Sił Zbrojnych Kanady w Toronto.

W 1991 r. ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Inżynierii Wojskowej we Wrocławiu. Potem służył jako dowódca plutonu maszyn inżynieryjnych w batalionie zabezpieczenia w Czerwonym Borze, a następnie dowódca plutonu i dowódca kompanii technicznej w 1 Batalionie Saperów w Pułtusku. W 1994 r. uczestniczył w kursie oficerów logistyki w Base Borden w Kanadzie.

Od kwietnia 1995 r. przez rok służył w siłach pokojowych ONZ na misji UNIFIL w Libanie jako zastępca dowódcy a następnie dowódca zgrupowania pododdziałów inżynieryjnych. W latach 1997-99 był słuchaczem Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, a potem objął stanowisko starszego oficera w sekretariacie Dowództwa Wojsk Lądowych. W 2000 roku ukończył podyplomowe studia integracji i bezpieczeństwa europejskiego w Akademii Humanistycznej w Pułtusku.

W latach 2000-03 służył jako starszy oficer w oddziale szkolenia Kwatery NATO Sił Połączonych Centrum w Heidelbergu w Niemczech, a w 2001 r. rozpoczął służbę w Kwaterze Dowództwa Regionalnego NATO w Neapolu na stanowisku starszego oficera ds. Kosowa w biurze doradcy politycznego. W 2003 r. ukończył kurs działań w zakresie dowodzenia i kierowania oraz działań informacyjnych NATO w Oberammergau w Niemczech.

Po powrocie do Polski służył w Dowództwie Wojsk Lądowych. W 2005 r. pełnił służbę w PKW Irak jako szef oddziału operacyjnego Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe. Od 2005 do 2009 roku był szefem sekretariatu dowódcy Wojsk Lądowych.

W lipcu szefem Sztabu Generalnego WP został gen. broni Rajmund T. Andrzejczak.

W tym roku Sztab Generalny Wojska Polskiego obchodzi stulecie ustanowienia. Z tej okazji we wrześniu w Warszawie ma się odbyć spotkanie Komitetu Wojskowego NATO, czyli szefów obrony lub sztabów generalnych ze wszystkich 29 państw Sojuszu. W lipcu na stanowisko szefa zespołów odpowiadających przygotowanie konferencji oraz obchodów rocznicowych został przesunięty dotychczasowy zastępca szefa SGWP gen. bryg. Jan Dziedzic.

Pierwszym zastępcą szefa SGWP jest od lipca 2016 r. gen. broni Michał Sikora. Natomiast w styczniu 2018 r. na stanowisko zastępcy szefa SGWP został wyznaczony gen. dyw. Adam Joks.

Reklama

Komentarze

    Reklama