Reklama

Siły zbrojne

Francusko-angielskie rakiety dla śmigłowców za 500 mln funtów

Fot. MBDA
Fot. MBDA

Koncern MBDA podpisał wartą 500 mln funtów umowę z rządem Francji i Wielkiej Brytanii dotyczącą opracowania i wdrożenia do produkcji odpalanych ze śmigłowców pocisków przeciwokrętowych FASGW(H)/ANL. Jest to pierwsza duża transakcja będąca owocem angielsko-francuskiego porozumienia o współpracy obronnej z roku 2010.  

Pociski rakietowe FASGW(H)/ANL (Future Anti Surface Guided Weapon (Heavy)/ Anti Navire Léger) mają w przyszłości stanowić uzbrojenie angielskich śmigłowców AW159 Wildcat i francuskich NH90 Caiman. Umowa dotyczy kontynuowania prac nad tym pociskiem przez koncern MBDA, przeprowadzenia próbnych strzelań i uruchomienia produkcji seryjnej.

Pociski FASGW(H) mają zastąpić kilka rodzajów rakiet stosowanych obecnie przez brytyjskie i francuskie śmigłowce morskie, jednak nie stanie się to wcześniej niż w 2020 roku. Pociski o masie około 100kg będą zdolne do zniszczenia jednostek morskich różnego typu. Od szybkich motorówek i jednostek przybrzeżnych po korwety. Ich dużą zaletą ma być możliwość kierowania przez operatora niemal do ostatniej fazy lotu.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Scooby

    i to jest sprzęt na sadzawkę bałtycką .

    1. ziom

      Na szybkie motorówki to szkoda kasy, wystarczyłoby jakieś proste działko. Dla helikopterów MW wolałbym dostosowany NSM.

Reklama