Reklama

Siły zbrojne

Francuskie pojazdy z rosyjskimi armatami w Wenezueli

Wenezuela chce zmodernizować swoje gąsienicowe pojazdy opancerzone montując na nich rosyjskie wieże MB2-04 – fot. Muromteplowoz
Wenezuela chce zmodernizować swoje gąsienicowe pojazdy opancerzone montując na nich rosyjskie wieże MB2-04 – fot. Muromteplowoz

Wojska lądowe w Wenezueli chcą zmodernizować swoje francuskie, gąsienicowe transportery opancerzone AMX-13 APC (APC-VTT) montując na nich rosyjskie wieże MB2-04.

Wenezuela zrezygnowała z zakupu nowych pojazdów decydując się na modernizowanie starych, których jest tam w sumie 75 i to w pięciu wersjach. Prace mają polegać przede wszystkim na montażu nowych wież MB2-04 uzbrojonych w automatyczny granatnik AGS-17 kalibru 30 mm, automatyczną armatę 2A42 kalibru 30 mm, sprzężony z nią karabin maszynowy PKT kalibru 7,62 mm i ciężki karabin maszynowy Kord kalibru 12,7 mm. Po obu stronach wieży umieszczono dodatkowo po trzy wyrzutnie granatów dymnych.

Wieża MB2-04 jest w pełni stabilizowana i wyposażona w dzienno – nocny system obserwacji i celowania TKN-4GA. Może się ona obracać 360° w kącie elewacji i pozwala na prowadzenie ognia w kącie od -5° do +70°. Taki zestaw uzbrojenia umożliwia niszczenie celów lądowych takich jak lekkie pojazdy opancerzone, ciężarówki, umocnienia polowe oraz na zwalczanie niskolecących celów powietrznych w tym przede wszystkim śmigłowców i bezzałogowych statków powietrznych.

Prototyp nowego pojazdu został zbudowany już w 2013 r. w wenezuelskim instytucie broni pancernej z pomocą rosyjskich specjalistów. Wieże mają zostać dostarczone z zakładów Muromteplowoz w miejscowości Murom w środkowej Rosji. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to taką samą modernizację przejdą również opancerzone, czterokołowe pojazdy Cadillac Cage V-100 Commando.

Reklama

Komentarze

    Reklama