Reklama

Siły zbrojne

Francuskie czołgi i „żołnierz przyszłości” w Drawsku

Czołgi Leclerc w drodze do Drawska Pomorskiego - fot. Armée de Terre
Czołgi Leclerc w drodze do Drawska Pomorskiego - fot. Armée de Terre

Po raz pierwszy w Polsce ćwiczą francuskie czołgi Leclerc, bojowe wozy piechoty VBCI i piechota wyposażona w system „żołnierza przyszłości” „Felin”. Jest to trzon pododdziału taktycznego liczącego ponad 300 francuskich żołnierzy i 90 pojazdów, który przez 6 tygodni będzie na poligonie w Drawsku Pomorskim brać udział we wspólnych ćwiczeniach z żołnierzami polski, ale też kanadyjskimi i amerykańskimi, działającymi w ramach sił NATO w regionie. 

Trzon francuskiej grupy taktycznej stanowi kompania czołgów Leclerc z 12 Pułku Kirasjerów, wspierana przez sekcję piechoty zmechanizowanej z 16. Batalionu Szaserów, wyposażonej w systemy „żołnierza przyszłości” „Feline” i najnowsze kołowe bojowe wozy piechoty VBCI. Siły te są uzupełnione m. in. przez sekcję inżynieryjną z 13. Pułku Saperów, wyposażoną w pojazd inżynieryjny EBG (na bazie czołgu AMX-30) oraz oddziały wsparcia.

Łącznie jest to grupa ponad 300 żołnierzy i 90 pojazdów, wśród których ponad połowa to wozy opancerzone. Jest wśród nich 15 czołgów Leclerc, cztery bojowe wozy piechoty VBCI i trzy transportery opancerzone VAB oraz jeden pojazd saperski EBG.

Siły te będą uczestniczyć m. in. w ćwiczeniach Puma 2015 w okresie 11-29 maja, podczas których wezmą udział w strzelaniach amunicją bojową na poligonie w Drawsku Pomorskim. Podczas tych ćwiczeń francuskie oddziały utworzą wspólną taktyczną grupę bojową z 2. batalionem 15. Brygady Zmechanizowanej z Giżycka, wyposażoną w bojowe wozy piechoty BWP-1. Batalion zostanie wzmocniony m. in. pododdziałami inżynieryjnymi, zabezpieczenia technicznego i baterią przeciwlotniczą. Łącznie będzie to grupa 570 polskich żołnierzy.

Wzmocnione siły 2. batalionu zmechanizowanego utworzą Taktyczną Grupę Bojową, do której włączone zostaną francuskie pododdziały pancerne i zmechanizowane. Co warte podkreślenia, siły francuskie będą stanowić jedynie wsparcie, podlegając podczas tych działań polskiemu dowództwu batalionu. Jak podkreślił podczas konferencji prasowej ambasador Francji Pierre Buhler, będą to największe spośród ćwiczeń francuskich wojsk na terenie Polski w bieżącym roku. Prócz Pumy, francuzi wezmą udział również w dwóch ćwiczeniach sztabowych (CWIX15 i Citadel Bonus 15) oraz treningu sił specjalnych NATO.

Ambasador Francji Pierre Buhler podkreślił, że francuskie siły zbrojne są obecnie bardzo obciążone udziałem w 25 operacjach zagranicznych, do których oddelegowano 8 tys. żołnierzy, oraz udziałem kolejnych 10 tys. żołnierzy w działaniach wewnętrznych, związanych z zagrożeniem atakami terrorystycznymi. Dlatego rząd Francji podjął decyzję o odwołaniu wielu ćwiczeń wojskowych, jednak podtrzymał swoją obecność podczas manewrów na wschodniej flance NATO, takich jak Puma 2015. Zdaniem ambasadora Buhlera świadczy to dobitnie o znaczeniu Polski jako sojusznika i sile francuskich gwarancji w ramach realizacji art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego.

Reklama

Komentarze (15)

 1. Helio

  Lisowskie nie doszedł do Uralu, a w dorzecze Wołgi. W tym czasie w Rosji trwała wojna domowa. Na dodatek najechały ją dwie armie. Szwecka i Polska. Więc żaden sukces dobić leżącego. Gdy Napoleon zajmował Moskwę, w tym samym czasie jego druga armia walczyła w Iberii przeciw Hiszpanom, ?Portugalczykom i Anglikom. Mało o tym się pisze, lecz pod Lipskiem kręgosłup armii Napoleona złamała II armia Śląska. Jeszcze jak byłem w podstawówce, to zawsze to była uroczyście obchodzone. Pod Waterloo też go rozkwililiśmy (wespół z Angolami)

 2. Anthonov

  Będą uczyć naszych jak bezpiecznie używać pięciu biegów wstecznych.

  1. groo

   Leclerki maja przekladnie bezstopniowa (CVT).

  2. Moshe Schwantz

   wolę pięć biegów wstecznych w Leclercu, niż okazy muzealne, które z nimi będą ćwiczyć - mowa o BWP-1.

  3. cynik

   w papierowym PL01 biegow wstecznych nie bedzie

 3. red

  Jak czytam te bzdurne wpisy idiotów o "biegach wstecznych" we francuskich czołgach ... co za ignorancja. Francja w dziedzienie wojskowości zrobiła więcej niż Polska, jakoś nie przypominam sobie by Polska kiedyś podbiłą całą Europę ? Za to na pewno znikliśmy z mapy na ponad 100 lat. A II wojna światowa ? Francuzi zadali Niemcom ponad 100% więcej strat niż my. Do szkoły wróćcie a nie do internetu siadajcie. W tej chwili ich armia jest jedyną poważną siłą w Europie, w UE liczą się tylko oni i Turcja, reszta jest tłem.

  1. Jacek

   A kto potrzebuje Legi Cudzoziemskiej bo sam nie chce walczyć?

  2. akakak47

   tylko, że Francja była wspierana przez Brytanie, posiadali wiecej czołgow i dział , nie byli atakowani z 2 stron , nawet z 3 jak u nas. Prawda zadali wiecej strat ale przy jakich wlasnych stratach , ponad 300 tys zabitych i rannych oraz prawie 2 mln jeńców, gdzie niemcy mieli rannych i poległych razem okolo 150 tys

  3. Marek

   Coś mi się widzi, że Lisowski ze swoimi zabijakami w czasach Dymitriady doszedł do Uralu. Nie przypominam sobie, żeby Napoleonowi udało się dotrzeć aż tak daleko. Ponadto odnośnie rzeczonej II Wojny Światowej, powiedziałbym, że nie dla nas, a dla Francuzów właśnie powinna być ona powodem do wstydu. Na Polskę bowiem uderzyły dwie potęgi. Jedna pierwszego września razem ze swoim słowackim satelitą, druga zaś siedemnastego września od wschodu. Każda z tych potęg miała znacznie więcej nowoczesnego w tym pancernego uzbrojenia i lotnictwa od Polski, która będąc państwem od niedawna niepodległym o słabo rozwiniętym przemyśle ciężkim, mimo tytanicznych wysiłków nie mogła wpompować w armię tylu środków finansowych ile było trzeba. Na dodatek Niemcy zastosowali nowatorską taktykę, o której ówczesny świat w zasadzie nic nie wiedział. Odnośnie Francji, była znacznie bogatsza od Polski, miała potężną armię lądową nie grzej a być może i nawet lepiej wyposażoną od Wermachtu, potężne siły pancerne (w tym lepsze od niemieckich czołgi średnie Somua S-35, wsparcie wsparcie doskonale wyposażonego Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego, nowoczesne lotnictwo, potężną marynarkę wojenną no i w wyniku doświadczeń z naszej Kampanii Wrześniowej pełną wiedzę na temat tego, czym jest Blitzkrieg. Mimo tego wszystkiego ich wojenka we Francji nie trwała dłużej niż w ta, która była w Polsce. Można powiedzieć, że przerżnęli ją wręcz haniebnie. Jeszcze gorszą sprawą była bulwersująca wręcz nadgorliwa kolaboracja z najeźdźcą. Można powiedzieć, że tylko niesłychanemu szczęściu i Wolnym Francuzom zawdzięczają, że po zakończeniu wojny, zostali potraktowani jako jeszcze jedno zwycięskie mocarstwo w wojnie z III Rzeszą, bo na zaszczyt ten sobie nie zasługiwali.

 4. Intervention d` legere

  Jak do tej pory to Polska kupuje i skamle o francuski sprzet a nie naodwrót. Jak HSW sprzeda Armee de Terre gwożdzie to będzie wielki sukces eksportowy polskiego rządu.I tyle w temacie gimnazjalisci-malkontenci

 5. Kilo

  Francuski "żołnierz przyszłości" kojarzy mi się z Van Damm'em i "Universal Soldier" ;)

  1. bender

   Tylko, ze Jean Claude jest Belgiem ;-)

 6. lepiej późno niż...

  76 lat minęło jak z bicza trzasnął i w końcu są.

  1. 997andrew

   Czechosłowacja potrzebowała pomocy militarnej w 1938 roku i doczekali się tej pomocy - 30 lat pózniej. Nigdy nie tracić nadziei!

  2. g77

   dobre;)

 7. morgul

  może przy okazji działania na systemie FELIN nasi wezmą się w końcu za TYTANA .... czas leci :( nie wiem tylko po jakiego grzyba te BWP1 ? jest okazja przetestować nowoczesne środki łączności i współdziałania a my wystawiamy jakieś graty które same z sobą ciężko się łączą ... " ja Oka Ja Oka jak mnie słyszysz .... ":)

 8. Rico

  "To ja...Leclerc" :D

 9. Lukas

  OK, czyli mamy teraz przyspieszoną aktywność Francji, po wyborze najlepszego wiropłatu . Wiadomo, że tytan nie powstanie, więc kupimy od naszych najbliższych strategicznych sojuszników rozwiązania, ktore wiadomo, że nie mają sensu ale przynajmniej są. Oczywiście w ramach zacieśniania współpracy strategicznej i ciągłego zagrożenia. Dobra strategia, dobrze realizowana.

 10. Qba

  Siła francuskich gwarancji... wiemy, wiemy coś o tym

  1. Fenarid

   Tak się składa, że we wrześniu 39r. Francja jako jedyny kraj zaczęła mobilizować specjalny korpus który miał zostać wysłany na pomoc Polsce. Niestety doktryna wojny błyskawicznej Niemców całkowicie zniwelowała te plany.

 11. edward

  Francuskie czołgi Leclerc jako jedyne czołgi na świecie osiągają prędkość 200km/h . Oczywiście tylko na biegu wstecznym.

 12. Piotr Kraczkowski

  Nic na pokaz. 100% obrony.

  1. mm60

   Mądralo, co tak mało napisałeś?))))) Czyżby Polska nie udzieliła pomocy żabojadom w 39?

 13. zbiory bwp

  Widze ze nasi kustosze muzealni tez zwarci i gotowi do manewrow.

 14. sdsds

  Wszystko na pokaz, zero obrony ;)

  1. Jasper

   Malkontent? Dobre to niż nic, bo jakoś nie przypominam sobie, żeby "lądówka" kiedykolwiek wcześniej u nas ćwiczyła.

  2. rydwan

   znaczy rozwin temat bo cos pierłes ale nic konkretnie

 15. murison

  Felin jest bezpieczny http://pl.wikipedia.org/wiki/Felin_%28Lublin%29 ;)

Reklama