Reklama

Siły zbrojne

Francja prezentuje broń dla czołgu przyszłości

Fot. Nexter Systems
Fot. Nexter Systems

Francuski koncern Nexter Systems ujawnił nową koncepcję głównego uzbrojenia dla czołgu podstawowego o nazwie ASCALON (Autoloaded and SCALable Outperforming guN). System ten może zostać potencjalnie wykorzystany w projekcie europejskiego czołgu podstawowego nowej generacji MGCS (Main Ground Combat System).

Wspomniany nowy czołgowy system uzbrojenia ma składać się z armaty gładkolufowej z automatem ładowania strzelającej specjalną amunicją teleskopową kal. 140 mm. Przy pracy nad tym system wykorzystywane mają być wieloletnie doświadczenia związane z opracowaniem i rozwojem armaty gładkolufowej GIAT/Nexter CN120-26/52 kal. 120 mm, dotychczasowych prac badawczo-rozwojowych nad amunicją teleskopową różnego tupu, a także wyników przeprowadzonych prób prototypowej armaty gładkolufowej Nexter FTMA kal. 140 mm. Broń ta ma stanowić kompleksowe rozwiązanie nie tylko w perspektywie najbliższych kilkunastu lat ale także w latach 40. i 50 XXI wieku. Ma to kluczowe znaczenia w związku z tym, że system ma osiągnąć pełną gotowość dopiero w połowie lat 30.

Zwiększenie kalibru nowej armaty ze standardowego dla amunicji czołgowej dotychczas uniwersalnego NATO-wskiego kalibru 120 mm do 140 mm pozwala na radykalne zwiększenie początkowej energii kinetycznej pocisku do poziomu 10, a w przyszłości nawet 13 megadżuli oraz wykorzystywanie amunicji teleskopowej o długości aż 130 cm. Efektem tych zmian jest znaczące zwiększenie zasięgu, maksymalnego oraz zdolności do precyzyjnego i skutecznego rażenia celów. Potencjalnie rozważane jest także stworzenie nowej "inteligentnej" amunicji, która ma pozwolić na zwalczanie celów "poza zasięgiem wzroku" w trybie BLOS/NLOS (Beyond/Non Line Of Sight). Dodatkowo opracowany ma zostać specjalny hamulec wylotowy, którzy zmniejszy odrzut armaty oraz podmuch wystrzału, co pozwoli na bezpieczne operowanie piechoty w okolicach strzelającego czołgu, a także instalację tego systemu uzbrojenia na platformach o masie poniżej 50 ton.

image
Reklama

ASCALON zaprezentowany przez koncern Nexter Systems jest już jednak drugim system uzbrojenia nowej generacji oferowanym dla nowego czołgu podstawowego MGCS. Pierwszym z nich jest armata gładkolufowa Rh-130/L51 opracowana przez niemiecki koncern Rheinmetall Defence, której demonstrator technologii został zaprezentowany w czerwcu 2016 roku na targach przemysłu obronnego Eurosatory w Paryżu. System ten wykorzystuje amunicję kal. 130 mm i jest również wyposażony w automat ładowania. Zarówno francuski Nexter jako część  konsorcjum KNDS (wraz z niemieckim koncernem Krauss-Maffei Wegman) jak i niemiecki Rheinmetall są głównymi wykonawcami i beneficjentami programu MGCS. Z tego powodu będzie wiązało się to z pewnością z ostrą rywalizacją przy wyborze głównego uzbrojenia tego czołgu przyszłości.

Stawką w tej rywalizacji są miliardowe, wieloletnie kontrakty od wielu odbiorców na produkcję i rozwoju tych systemów. Obecnie tylko na uzbrojeniu francuskich i niemieckich wojsk lądowych w służbie liniowej obu armii znajduje się odpowiednio 222 egzemplarzy czołgów podstawowych AMX-56 Leclerc oraz 244 (docelowo według planów 328) Leopard 2A7. Nowa konstrukcja może liczyć na szerokie grono potencjalnych klientów eksportowych zarówno w ramach państw członkowskich NATO jak i innych, które są dzisiaj użytkownikami np. Leopardów 2. Wśród potencjalnych klientów, którzy otwarcie wyrazili swoje zainteresowanie tą konstrukcją, a także dołączeniem do prac nad nią jest m.in. Polska, która poszukuje następcy obecnie używanych czołgów podstawowych.

Reklama

Komentarze

    Reklama