Reklama
  • WIADOMOŚCI

Francja bada polsko-francuskiego drona zasilanego wodorem

Wojska Lądowe Francji aktywnie sprawdzają użyteczność różnego typu bezzałogowców. Wśród nich znalazła się francusko-polska platforma lądowa Hermione o napędzie wodorowym.

Bezzałogowiec Hermione UGV podczas ćwiczeń z francuskimi żołnierzami. Obok niego francuski kołowy transporter opancerzony VBMR Griffon.
Bezzałogowiec Hermione UGV podczas ćwiczeń z francuskimi żołnierzami. Obok niego francuski kołowy transporter opancerzony VBMR Griffon.
Autor. Armée de Terre / X

Opublikowane 14 stycznia zdjęcia w serwisie X ukazały kilka typów bezzałogowców (w tym m.in. pokazaną na MSPO 2024 platformę Barakuda od Shark Robotics) sprawdzanych przez francuską armię. Wśród nich znalazł się dron lądowy Hermione opracowany przez tamtejszą firmę HX2-Defense we współpracy z polskim przedsiębiorstwem P.H.U. Lechmar. Konstrukcja była już sprawdzana nad Sekwaną, zatem kolejne podejście do niej oznacza uznanie zawartych w niej rozwiązań za obiecujące i warte kolejnych badań.

Niecodzienny napęd zainteresował wojsko?

Być może jednym z powodów jest jej niecodzienny napęd – ogniwa paliwowe zasilane wodorem. Za badanie bezzałogowców odpowiadać mają żołnierze i pracownicy Akademii Wojskowej Oficerów Wojsk Lądowych. Mają oni za zadanie nie tylko sprawdzać ich osiągi, ale także przewidywać wygląd przyszłego pola bitwy, przy jednoczesnym przyspieszeniu podejmowania decyzji i zwiększeniu skuteczności taktycznej.

Warto wspomnieć, że pojazd ten był prezentowany na MSPO 2025 w odmianie rozpoznawczej wyposażonej w głowicę optoelektroniczną oraz bezzałogowy system powietrzny w układzie quadrocoptera. Powodem zdecydowania się na tak niecodzienny sposób zasilania pojazdu ma być chęć odpowiedzenia na potrzebę rynku w postaci niskoemisyjnych i modułowych platform.

Reklama

Hermione to opracowany przez francuską firmę HX2-Defense wraz z polskim przedsiębiorstwem P.H.U. Lechmar bezzałogowa platforma lądowa o napędzie wodorowym. Pojazd z racji swojej modułową budowę może zostać przerobiony na pojazd cargo czy nośnik różnego typu uzbrojenia i wyposażenia specjalistycznego. Konstrukcja funkcjonuje dzięki ogniwom paliwowym zasilanym wodorem, który to przechowywany jest w butli z certyfikatem TPED. Produkowana przez nie energia elektryczna kierowana jest do czterech silników elektrycznych o mocy 8 kW każdy.

Hermione wyposażony jest w akumulator o pojemności 25 kWh. Proces tankowania ma zajmować około 3 minut, ewentualnie możliwe jest jego przyspieszenie poprzez wymianę butli z wodorem. Masa pojazdu to około 700 kg. Ładowność została określona na 300 kg, jednak może ona być znacznie większa i dostosowana do potrzeb zamawiającego. Platforma może zostać rozpędzona do 24 km/h. Bezzałogowiec ma posiadać odpowiedni zapas mocy na maksymalnie 20 godzin działania.

Bezzałogowiec Hermione UGV podczas ćwiczeń z francuskimi żołnierzami.
Bezzałogowiec Hermione UGV podczas ćwiczeń z francuskimi żołnierzami.
Autor. Académie militaire de Saint-Cyr Coëtquidan / X
WIDEO: "Koordynacja jest najważniejsza". Dowódca GROM o operacjach specjalnych
Reklama