Reklama

Siły zbrojne

Finlandia zamawia karabiny wyborowe

SAKO TRG M10
Autor. Piotr Miedziński/Defence24

Fińskie Siły Zbrojne nabędą nieokreśloną ilość karabinów snajperskich TRG M10 produkowanych przed przedsiębiorstwo Sako, będące spółką zależną firmy Beretta. Oprócz nich pozyskane zostanie wyposażenie dodatkowe oraz części zamienne.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Łączna wartość nabywanego sprzętu została określona na 11 mln EUR. Kupione karabiny wraz z oprzyrządowaniem mają pozwolić na zwiększenie zdolności operacyjnych fińskich strzelców wyborowych w takich kwestiach jak zasięg i celność prowadzonego ognia. Według producenta może on być skutecznie prowadzony na dystansie przekraczającym 1400 metrów przy odpowiednim wyposażeniu. Karabin ten z racji na modułową budowę może zostać przystosowany do strzelania amunicją tożsamą z tą stosowaną w karabinach  M23, używanych przez fińską armię co znacząco ułatwi proces szkolenia.

Czytaj też

Sako TRG M10 w wersji bazowej.
Autor. Sako

Sako  TRG  M10 to fiński karabin wyborowy zasilany nabojem kal. 8,6 × 70 mm lub 8,58 × 70 mm produkowany przez firmę Sako. Z racji na swoją modułową konstrukcję można w nim wymienić lufę, co pozwala na strzelanie z niego za pomocą innych typów amunicji jak 7,62 × 51 (308WIN) czy 7,62 × 67 mm (.300 Win Mag). Zasilany jest z pudełkowych magazynków, które w zależności od typu umieszczonej amunicji mogą  pomieścić od 5 do 10 nabojów. Ten typ karabinu snajperskiego używany jest m.in. polskie służby porządkowe czy wojsko. Był on używany przez operatorów  SOP  w czasie oficjalnej wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Polsce.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama