Reklama

Siły zbrojne

Finlandia: myśliwce ze Szwecji i 2,5 tys. rezerwistów na ćwiczeniach

Fot. David Smith/Flickr/CC BY 2.0
Fot. David Smith/Flickr/CC BY 2.0

W Finlandii trwają przygotowania do przeprowadzenia dużych ćwiczeń lotnictwa wojskowego o kryptonimie „Ruska 20”, które ma odbyć się w dniach 28 września - 6 października br. W manewrach udział ma wziąć ponad 60 maszyn bojowych i ok. 4800 fińskich żołnierzy, a także wydzielony komponent szwedzkich sił powietrznych.

Według informacji przekazanych przez fiński resort obrony ćwiczenia "Ruska 20" mają być największym tego typu przedsięwzięciem fińskiego lotnictwa wojskowego w 2020 roku. Głównym celem tych corocznych ćwiczeń jest rozwój gotowości bojowej fińskich sił powietrznych oraz utrzymania cyklicznego szkolenia podstawowego żołnierzy zawodowych, poborowych i rezerwy. Spośród 4800 żołnierzy biorących udział w tych manewrach aż 2500 mają stanowić rezerwiści.

Personel biorący udział w ćwiczeniach ma być podzielony na dwie grupy: szkolącą się w zakresie obrony powietrznej oraz opisującą działania prowadzone przez szkolącego się "nieprzyjaciela". Scenariusz ćwiczeń ma ewoluować w czasie rzeczywistym, a działania mają być prowadzone całodobowo. Jeśli chodzi o wykorzystywane wojskowe statki powietrzne, to udział w nich biorą przede wszystkim fińskie myśliwce F/A-18C/D Hornet (wspierane przez inne maszyny) oraz szwedzkie JAS 39C/D Gripen. Plan ćwiczeń "Ruska 20" obejmuje prowadzenie zarówno prowadzenie działań na małych wysokościach jak i loty naddźwiękowe na wysokości co najmniej 10 tysięcy metrów nad lądem.

Ruska 20 pokazuje wysoką gotowość Sił Powietrznych do ochrony integralności terytorialnej Finlandii i życiowych potrzeb społeczeństwa w trybie 24/7 we wszystkich sytuacjach. Podczas ćwiczeń żołnierze zawodowi, poborowi i rezerwiści pracują w sytuacjach awaryjnych zgodnie z mobilnym trybem bojowym Sił Powietrznych. [...] Ćwiczenie uwzględnia ograniczenia krajowe, regionalne i lokalne związane z koronawirusem. Siły Powietrzne na bieżąco monitorują rozwój sytuacji COVID-19 i w razie potrzeby zmienimy sposób wykonywania ćwiczeń w krótkim czasie. Ćwiczenia są ważne, aby zachować umiejętności i gotowość w każdych warunkach. Zdrowie i bezpieczeństwo zespołów szkoleniowych są w centrum uwagi, więc będziemy przeprowadzać szkolenia zgodnie z wymogami sytuacji

- dyrektor ćwiczenia i kierownik operacyjny Fińskich Sił Powietrznych pułkownik Juha-Pekka Keränen

Regionem prowadzenia ćwiczeń jest cała przestrzeń powietrzna Finlandii, a same maszyny mają operować głównie z lotnisk w Rovaniemi, Jyväskylä, Oulu, Kajaani i Hall. Szczyt intensywności lotów ma przypaść na okres 2-6 października br. kiedy to wykorzystywane mają być także lotniska Kuopio, Seinäjoki, Kokkola-Pietarsaari, Vaasa, Pudasjärvi i Kuusamo. Szwedzkie maszyny mają operować baz lotniczych w Rovaniemi i rodzimej Luleå. W pobliżu obszarów wykorzystywanych do ćwiczeń obowiązują ograniczenia w zakresie poruszania się, asą onetakże pod obserwacją wojska.

Reklama

Komentarze

    Reklama