Reklama

Siły zbrojne

Finlandia modernizuje gąsienicowego Boga Wojny

Fińskie M270.
Fińskie M270.
Autor. Puolustusministeriö/X

Minister obrony Finlandii Antti Häkkänen zatwierdził umowę dotyczącą modernizacji wszystkich posiadanych przez tamtejszą armię wieloprowadnicowych gąsienicowych wyrzutni rakiet M270 (lokalne oznaczenie RSRAKH 06) do standardu M270A2. Ulepszonych tym samym zostanie łącznie 41 pojazdów.

Reklama

Informacja ta jest zaskakująca z racji liczby pojazdów, jakie zostaną poddane modernizacji, wcześniej spekulowano, że będzie ona dotyczyć tylko pojazdów znajdujących się w linii (około 22 wozów). Decyzja o podjęciu prac na wszystkich 41 M270 oznacza ulepszenie wyrzutni używanych bojowo (ex-holenderskie i ex-amerykańskie M270A1) oraz tych służących jedynie do nauki jazdy (ex-duńskie M270A0). Tym samym Finowie nie tylko znacząco zmodernizują swoją artylerię rakietową pod względem jakości, ale co nawet ważniejsze także ilości. Zgoda na modernizację M270 została wydana przez Amerykański Departament Stanu na początku sierpnia i określono jej maksymalny koszt na 395 mln USD. Cena docelowej umowy jednak jest większa i wyniosła około 450 mln euro bez podatku VAT.

Reklama
Dzięki tej modernizacji kontynuujemy cykl życia systemu ciężkich wyrzutni rakiet aż do lat pięćdziesiątych XXI wieku. Ma to ogromne znaczenie dla zdolności armii do użycia ognia na dalekim dystansie.
Minister Obrony Finlandii Antti Häkkänen
Reklama

Za przeprowadzenie modernizacji będą odpowiadać m.in. takie firmy jak Lockheed Martin, Leonardo DRS, Arlington, Loc Performance Products, Chelton czy Grand Prairie. Zakłada ona m.in. modernizację łączności radiowej, stanowiska dla karabinu maszynowego, interkomu, integrację systemu zarządzania polem walki oraz możliwość używania znacznie nowszych efektorów rakietowych jak GMLRS-ER. Dalej jednak niewiadomą pozostaje integracji samobieżnych wyrzutni z nowym silnikiem o większej mocy wynoszącej 600 KM w wariancie A2 (fińska wersja posiada jednostkę napędową 500-konną) oraz montażu na pojeździe nowej kabiny. Zwiększenie wartości kontraktu może jednak wskazywać, że i te prace mogą mieć miejsce.

Fiński M270A1.
Fiński M270A1.
Autor. MKFI/Wikipedia

Oprócz modernizacji zakupiony zostanie pakiet logistyczny, w skład którego wejdą części zamienne oraz sprzęt pomocniczy. Warto dodać, że to już druga modernizacja fińskich M270. Pierwsza miała miejsce po zakupie ich w Holandii i obejmowała dostosowanie do strzelania pociskami kierowanymi GMLRS. Holandia używała ich bowiem z rakietami niekierowanymi M26, które wycofano po podpisaniu konwencji o zakazie stosowania amunicji kasetowej. Finlandia konwencji nie podpisała, ale według dostępnych informacji nie wykorzystuje rakiet GMLRS. Tym samym możliwość używania nowych GMLRS-ER znacząco zwiększy zasięg rażenia fińskich artylerzystów do 150-200 km.

Czytaj też

M270 MLRS to amerykańska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet na podwoziu gąsienicowym zaprojektowana w połowie lat 70. i wdrożona do służby na początku kolejnej dekady. Efektory wystrzeliwane są z dwóch kontenerów transportowo-startowych mogących pomieścić łącznie 12 rakiet kal. 227 mm lub dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu MGM-140 ATACMS. W przyszłości na ich uzbrojenie wejdą pociski GMLRS-ER (które Finlandia zakupiła i będzie je używać wraz z M270A2) i PrSM (LRPF), które mają dysponować maksymalną donośnością odpowiednio 150-200 i 499 (lub więcej) kilometrów. W wariancie A0/A1 jednostkę napędową samobieżnej wyrzutni stanowi ośmiocylindrowy silnik wysokoprężny Cummins VTA-903 o mocy 500 KM, który może rozpędzić ważący 25 ton pojazd do 64 km/h. W wariancie A2 moc zwiększono do 600 KM.

Czytaj też

M270 znajduje się na wyposażeniu aż 14 państw, w tym armii Stanów Zjednoczonych. US Army dysponuje około 220 wyrzutniami M270A1, stopniowo uzupełnianymi przez nowsze M270A2. Te ostatnie powstają poprzez przywrócenie do eksploatacji i modernizację starych wyrzutni w wersji M270A0. Docelowo powstanie 160 egzemplarzy najnowszego wariantu. Do standardu A2 będą też doprowadzane wyrzutnie M270A1. W Wielkiej Brytanii eksploatuje się z kolei M270B1, czyli o zbliżonych do M270A1 możliwościach bojowych (m.in. z modyfikacjami podwozia), modernizowany do wersji M270B2.

Czytaj też

Autor. Finnish Defence Force
Reklama

Komentarze (2)

  1. Anty 50 C-cali

    ..."na początku sierpnia i określono jej maksymalny koszt na 395 mln USD. Cena docelowej umowy jednak jest większa i wyniosła około 450 mln euro bez podatku VAT....". Czarno To widzę. Ale z drugiej strony, na "ruską wigilię",( na jutro), coś mi lotto o lotach z/do Finlandii , która a) konwecji o zakazie "kaset" nie podpisała + b ) modernizacja obejmowała dostosowanie do strzelania pociskami kierowanymi GMLRS. Choć oficjalnie , świerzak NATO ich nie posiada

  2. CzarnyRycerz

    Dobry sprzęt modernizuje się latami, tylko nie u nas. Aż przypomniało mi się jak za grosze można było pozyskać 12 baterii niemieckiego Patriota na początku poprzedniej dekady, ale ówcześnie wtedy rządzący olali temat. Teraz można by je spokojnie modernizować i śmiać się, a nie w pańcie czekać, kiedy nasze drogie zamówienie w końcu dojdzie (w niewystarczającej liczbie).

Reklama