Reklama

Siły zbrojne

F-35 i Eurofightery wspólnie w Hiszpanii [WIDEO]

Fot. Mass Communication Specialist 2nd Class Evan Parker
Fot. Mass Communication Specialist 2nd Class Evan Parker

W ramach ćwiczeń sojuszniczych Tactical Leadership Programme Flying Course, w hiszpańskiej bazie lotniczej Los Llanos znalazły się dwa samoloty F-35A należące do U.S. Air Force. Wraz z hiszpańskimi i włoskimi Eurofighterami oraz greckimi i polskimi F-16 Amerykanie trenują m.in. współpracę z samolotem E-3A Sentry.

Reklama

Realizowany w Los Llanos Tactical Leadership Programme ma na celu zwiększenie interoperacyjności poprzez ujednolicenie standardów, taktyki i procedur w ramach NATO. W ćwiczeniu po raz pierwszy biorą udział samoloty 5. generacji F-35A należące do U.S. Air Force 388th Fighter Wing. Dwie maszyny zostały oddelegowane, aby zapoznać uczestników ćwiczeń z ich nietypowymi możliwościami i warunkami użycia.

Jednocześnie samoloty z pewnością pełnią rolę promocyjna i reklamową, gdyż Hiszpania wyraża od pewnego czasu zainteresowanie F-35 w wersji B. Posiada ona unikatowe zdolności skróconego startu i pionowego lądowania, które są pożądane przez hiszpańską marynarkę, poszukującą następcy 12 samolotów Harrier, stacjonujących na okręcie LPH Juan Carlos I. Jego niewielki pokład startowy stawia szczególne wymagania, które może spełnić dziś jedynie F-35B. Bardziej złożona jest sytuacja hiszpańskiego lotnictwa, które analizuje możliwości w zakresie zastąpienia floty 84 wysłużonych F-18A/B Hornet. Wśród rozważanych opcji jest zarówno F-35, jak też F-18E/F Super Hornet lub przystąpienie do francusko-niemieckiego programu myśliwca przyszłości.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama