Reklama

Siły zbrojne

F-16 dostarczone do Rumunii

Fot. www.roaf.ro
Fot. www.roaf.ro

Rumuńskie ministerstwo obrony poinformowało o otrzymaniu pierwszych samolotów F-16 zakupionych od Portugalii.

Komunikat rumuńskiego ministerstwa obrony potwierdził fakt otrzymania pierwszych sześciu egzemplarzy samolotów F-16, zakupionych w 2013 r. od Portugalii. Transakcją objęto łącznie 12 maszyn i szkolenie 84 rumuńskich żołnierzy. Szkolenie rumuńskich wojskowych ma zostać zakończone w 2018 r.

Wraz z przybyciem samolotów na terytorium Rumunii znaleźli się tam także Portugalczycy - piloci, obsługa techniczna, informatycy i inżynierowie, mający przez najbliższe dwa lata wspomagać operacje nowych maszyn rumuńskich sił powietrznych.

Dostawa kolejnych trzech egzemplarzy rumuńskich F-16 spodziewana jest do końca 2016 r., natomiast trzy ostatnie samoloty znajdą się w Rumunii we wrześniu 2017 r. Portugalia zakupiła je do odsprzedaży od producenta, obecnie przechodzą one modernizację, zakończoną już w stosunku do przekazanych maszyn, która doprowadzi je do standardu F-16 Block 15 MLU. Ogólna wartość umowy wynosi 628 mln EUR.

Kilka dni wcześniej miała miejsce uroczystość oficjalnego podpisania dokumentów transferowych dla przekazanych samolotów, a także przekazanie pełnej dokumentacji ich dotychczasowej, ponad dwudziestoletniej służby.

Reklama

Komentarze (13)

 1. BieS

  Szkoda, że Defence24 nie ma dostępu do informacji, gdzie wylądowały i w której jednostce będą służyły...

 2. ziomek

  F-16 jest wciąż spoko, ale to już kres jego rozwoju. Mamy jednak infrastrukturę i dlatego kupiłbym jedną eskadrę nowych F-16 kosztem programu Kruk. O ile wymiana transportowców jest konieczna to Mi-24 poddałbym remotoryzacji i doposażył m.in. w PPK. Apache przy rosyjskiej OPL się zmarnują, a F-16 zapewni realne korzyści. F-35 nie widziałbym w Polsce, bo są gorsze i droższe od F-16, a PAK FA nie szybko powstanie. Migi powinniśmy w przyszłej dekadzie zastąpić maszynami dwusilnikowymi. Widziałbym tu Mitsubishi X-2 lub Rafale.

  1. licznik od trabanta

   "F-35 nie widziałbym w Polsce, bo są gorsze i droższe od F-16" Kolejka państw G20 stojąca po F35 najlepiej o tym świadczy, a mogli od Portugalii odkupić 16-ki amatorzy... ziomek na ministra!

  2. WESOŁE USA

   W czym to niby F 35 jest gorszy od F 16 ? zanim napiszesz bzdury, to najpierw poczytaj trochę o myśliwcu F 35, a sam zauważysz, że jest pod każdym względem lepszy od F 16 obojętnie jakiej wersji.

  3. d9F

   Jedynym minusem X-2 jest fakt, ze to nadal prototyp a co za tym idzie jego wprowadzenie do seryjnej produkcji nie nastapi zbyt szybko. Dodatkowo nalezy pamietac, ze Polska z uwagi na swoje geostrategiczne polozenie powinna inwestowac raczej w sprzet pozbawiony technologii 'stealth' poniewaz to raczej my obawiamy sie ataku a nie go planujemy. Dlaczego nie zacisnac wiezi z lokalnymi producentami ze Szwecji i zaomniec o drogich i wyszukanych technologiach z USA i Japonii? A moze wspolpraca z Chinami - kto powiedzial, ze nasze sojusze militarne i ekonomiczne beda trwaly wiecznie. Historia ostatnich 100 lat pokazala, ze szybko mozna stac sie z sojusznika przeciwnikiem a z sasiada wrogiem. Przede wszystkim Polska powinna dbac o wlasny interes narodowy.

 3. trach

  Wychodzi na to ze Rumuni za 48 sztuk F16 zapłaciliby 2,5 mld USD , a POLSKA zapłaciła 3.8 mld USD. Co znaczy że przepłaciliśmy +50PROCENT !!!!

  1. derwisz

   No ale za nowe to się zawsze przepłaca - przykładowo to zawsze kupuje nowe buty bo maja wiele zalet :). Warto przeczytać co pisze autor w tym artykule

  2. Robert

   Rumunia 12 samolotów zakupionych z Portugalii zapłacił 600 milionów euro. ale modyfikacja tych samolotów były jeszcze w 1990 roku. 50 Polskie F16 jedeni z najmłodszych na świecie.

  3. piq

   Polskie to Block 52+, a rumuńskie to stary Block 15 po MLU (middle life upgrade), czyli jakieś dwie klasy niżej. Nic dziwnego, że polskie były droższe.

 4. Marcin

  Pytanie - czy sprzedajemy Rumunii 16 jak piszą na zachodzie czy wszystkie 48 naszych F-16?

 5. Belki

  To dopiero początek zakupów dla Rumuńskich sił zbrojnych. W bliskich planach są także śmigłowce uderzeniowe. Podobno największe szanse ma Viper, a rumuński przemysł zgarnie montaż i koprodukcję tych śmigłowców w Europie.

  1. ziomek

   I prędzej kupią niż my

 6. Wojmił

  Portugalczycy zakupili jakieś nowe samoloty że sprzedają swoje f16 ?

  1. BieS

   Rosyjskie czołgi nie dojadą do Portugalii .

 7. okm

  pewnie brakuje na OT lub 500+ wiec trzeba sprzedać trochę f-16 to zawsze trochę kasy bedzie a dla nas te 48 sztuk to i tak za mało.... więc czy 48 czy 32 to może nikt sie nie zorientuje

  1. hvr

   Nikt niczego nie sprzedaje...

 8. ollo

  Pojawiły sie informacje w necie ze Polska jak kilka innych krajów zaproponowała sprzedaż (?) F16 Rumunii które ci chcą dokupić - pisał o tym onet - czy ktoś wie o co chodzi?

  1. hvr

   Nie zaproponowała, to kłamstwo wymyślone przez media.

 9. Ciekawski

  Czy to prawda że Polska chce Rumunii sprzedać połowę naszych F-16, aby była kasa na uzbrojenie dla OT?

  1. Robert.

   To totalna bzdura,rumuńskie media powidzało jakomś glupote,Wienc na strone MoN o tym nie jest żadnego słowa,Po druge żeby spszedać choćaż by jeden samolot potrzebno jest pozwolenie kongresa USA.Rumunia na rażie kupiła 12 użuwanuch musłiwca wf 16 w starzych wersjach.Jeżeli Rumunia bęndzie kupować jesze samoloty f 16 to najpodnej w USA.

  2. odp

   Nie prawda.

 10. Nr

  Wie ktoś coś o rzekomej sprzedaży polskich f-16 Rumuni ?

  1. kibic

   mamy oddać wszystkie F 16, bo u nas byłyby zniszczone.

 11. Pisar

  Informacja, że Polska sprzedaje 16stoi to bzdura. Plotkę puścił rumuński bloger później podchwycila rumuńska gazeta (zresztą wśród trzech państw oferujących im sprzedaz zamieniła Portugalię z Polska).

 12. głupi czy co

  627 mln EUR. za +10 lat bezpieczniejszego nieba, ciekawe kto za tym stoi

 13. hm??

  a co z informacją że POLSKA oferuje Rumunii 12 swoich F-16 ??? (Rumunia potrzebuje 24 sztuk F-16 a teraz kupiła tylko 12)

Reklama