Reklama

Siły zbrojne

Estonia ze zmodyfikowanymi haubicami K9

Autor. siły zbrojne Estonii

Do sił zbrojnych Estonii została dostarczona pierwsza w pełni przystosowana do warunków krajowych koreańska haubica samobieżna K9 Thunder. - poinformowała w czwartek telewizja ERR. Prace realizowane są przez krajowy przemysł, obejmują między innymi instalację krajowej łączności czy układów przeciwpożarowych.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Kapitan Kaspar Poder - dowódca batalionu artylerii Estońskich Sił Obronnych - powiedział, że sprzęt został w pełni przystosowany do estońskiego klimatu. "Moja jednostka rozpocznie ćwiczenia z haubicami już w kwietniu" - dodał.

Czytaj też

Dyrektor generalny estońskiej firmy Go Craft odpowiedzialnej za konserwację ciężkiego uzbrojenia poinformował, że "maszyny są wyposażane w systemy gaśnicze, urządzenia komunikacyjne i sterujące, a także zmodernizowany układ elektryczny. Będą o tonę cięższe niż poprzednie wersje".

Reklama

Do sił zbrojnych Estonii ma trafić w ramach obecnej partii sześć kolejnych haubic K9 Thunder w wersji zmodyfikowanej. Do Europy dotarły one wraz z pierwszą partią 24 haubic przeznaczonych dla Polski pod koniec zeszłego roku. Przed przekazaniem armii przechodzą modyfikację. W tej chwili na wyposażeniu estońskiej armii znajduje się 18 haubic K9A1 w standardowej wersji i również one zostaną zmodyfikowane. W styczniu br. Estonia zamówiła kolejne 12 haubic, więc łącznie będzie ich 36.

Czytaj też

K9 Thunder to południowokoreańska armatohaubica samobieżna zaprojektowana przez koncern Samsung Techwin a obecnie przez koncern Hanwha Land Systems. Samobieżna haubica K9 Thunder 155 mm została wprowadzona na rynek pod koniec lat 90. XX wieku. Załoga składa się z pięciu osób: dowódcy, działonowego, ładowniczego, pomocnika ładowniczego i kierowcy. Główne uzbrojenie stanowi armata kal. 155 mm z lufą o długości 52 kalibrów i zasięgu 40 km. Zapas amunicji wynosi 48 naboi i ładunków miotających gotowych do użycia. Szybkostrzelność wynosi do 12 strzałów na minutę. Napęd stanowi silnik wysokoprężny MTU MT 881 Ka-500 o mocy 1000 KM, który zapewnia przy masie 47 ton prędkość maksymalną 67 km/h na drodze i zasięg 480 km. Znajduje się w arsenałach m.in. Finlandii, Turcji oraz Polski.

Nowe lufowe systemy artyleryjskie pozwolą na znaczące wzmocnienie potencjału estońskich wojsk lądowych w zakresie siły ognia i wsparcia artyleryjskiego. K9 Thunder jest najcięższym i największym wozem bojowym eksploatowanym przez estońską armię, a obok bojowych wozów piechoty CV9035NL i kołowych transporterów opancerzonych XA-180/XA-188 stanowi jej podstawowe uzbrojenie.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (1)

 1. CzarnyRycerz

  Dlaczego Polska nie dostarcza sąsiadom uzbrojenia? Brawa dla miłościwie nam rządzącym.

  1. Pucin:)

   Pytanie do entuzjastów MB. :0

  2. Edmund

   Ponieważ w pierwszej kolejności dostarcza Ukrainie. Brawo dla braki wiedzy @CzarnyRycerz.

Reklama