Reklama

Siły zbrojne

Estońskie K9 Thunder w linii

Fot. MO Estonii
Fot. MO Estonii

Jak informują lokalne media, Estońskie Siły Obronne zaprezentowały po raz pierwszy nowo zakupione armatohaubice samobieżne K9 Thunder w trakcie ćwiczeń. W przeciągu trzech najbliższych lat do Estonii trafić ma łącznie 18 egzemplarzy tego południowokoreańskiego lufowego systemu artylerii samobieżnej.

Estońskie armatohaubice wzięły udział w ćwiczeniach na poligonie wojskowym Tapa w w hrabstwie Lääne-Viru w północnej Estonii. W sierpniu 2020 roku pierwsze dwa egzemplarze K9 Thunder przybyły do Estonii z Korei Południowej. Po przemalowaniu i doposażeniu trafiły one do estońskich artylerzystów z batalionu artylerii 1 Brygady Piechoty. Tym samym stanie się on batalionem artylerii samobieżnej po przezbrojeniu i zastąpieniu dotychczas używanych tam haubic holowanych FH-70 kal. 155 mm i D-30 kal. 122 mm.

Estoński resort obrony zawarł w czerwcu 2018 roku kontrakt z  południowokoreańskim koncernem Hanwha Land Systems na zakup 12 egzemplarzy systemów K9 Thunder (z opcją na sześć kolejnych) dla estońskich wojsk lądowych o wartości 46 milionów euro. W październiku 2019 roku została wykorzystana opcja kontraktowa na zakup następnych sześciu egzemplarzy o łącznej wartości 20 milionów euro, co podniosło łączną wartość umowy do 66 milionów euro. 

K9 Thunder to południowokoreańska armatohaubica samobieżna zaprojektowana przez koncern Samsung Techwin na potrzeby południowokoreańskiej armii i produkowana obecnie przez koncern Hanwha Land Systems. Systemy te znajdują się na uzbrojeniu użytkowników eksportowych takich jak: Estonia, Finlandia, Indie i Norwegia, a jego nabyciem zainteresowanych jest kilka kolejnych państw.

Załoga składa się z pięciu osób: dowódcy, działonowego, ładowniczego, pomocnika ładowniczego i kierowcy. Główne uzbrojenie stanowi armata kal. 155 mm o długości 52 kalibrów o zasięgu 40 km. Zapas amunicji wynosi 48 naboi i ładunków miotających gotowych do użycia. Amunicja jest ładowana przy pomocy zautomatyzowanego systemu, dzięki czemu szybkostrzelność wynosi do 12 strzałów na minutę. Napęd stanowi silnik wysokoprężny MTU MT 881 Ka-500 o mocy 1000 KM, który zapewnia przy masie 47 ton prędkość maksymalną 67 km/h i zasięg 480 km.

Nowe lufowe systemy artyleryjskie pozwolą na znaczące wzmocnienie potencjału estońskich wojsk lądowych w zakresie siły ognia i wsparcia artyleryjskiego. K9 Thunder jest najcięższym i największym wozem bojowym eksploatowanym przez estońską armię, a obok bojowych wozów piechoty CV9035NL i kołowych transporterów opancerzonych XA-180/XA-188 będzie stanowił jej podstawowe uzbrojenie.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.