Reklama

Siły zbrojne

Estonia i Łotwa podpisują umowę na niemieckie systemy przeciwlotnicze

Wyrzutnia IRIS-T SLM podczas testów ogniowych.
Wyrzutnia IRIS-T SLM podczas testów ogniowych.
Autor. Diehl Defence

Ministrowie obrony Estonii i Łotwy podpisali w poniedziałek umowę na zakup systemów przeciwlotniczych średniego zasięgu IRIS-T SLM od niemieckiej firmy Diehl Defence. Zamówienie o wartości 400 mln euro jest największym kontraktem obronnym w historii niepodległej Estonii - poinformowała agencja BNS.

Reklama

"Rozwój estońskiej obrony narodowej osiągnął kolejny kluczowy punkt; podpisana umowa ma znaczenie historyczne i jest niespotykanym jak dotąd przykładem estońskich inwestycji w obronność oraz estońsko-łotewskiej współpracy obronnej, która znacznie zwiększy bezpieczeństwo naszego narodu" - zaznaczył minister obrony Estonii Hanno Pevkur.

Reklama

Czytaj też

Reklama

"Barbarzyńska wojna Rosji na Ukrainie pokazała, że obrona powietrzna ma kluczowe znaczenie dla ochrony ludności, sił zbrojnych i infrastruktury krytycznej" - dodał.

Czytaj też

Estonia i Łotwa podpisały list intencyjny w sprawie wspólnych zakupów systemów obrony powietrznej średniego zasięgu podczas szczytu NATO w Madrycie w czerwcu 2022 roku. W lipcu ubiegłego roku podpisano porozumienie o rozpoczęciu wspólnych zakupów. Rząd estoński wygospodarował środki na zakup systemów obrony powietrznej średniego zasięgu we wrześniu 2022 roku.

Czytaj też

System IRIS-T SLM został zaprojektowany do zwalczania załogowych i bezzałogowych statków powietrznych, rakiet manewrujących, systemów broni kierowanej i niektórych typów rakiet balistycznych. Jest w stanie razić kilka celów jednocześnie i neutralizować zagrożenia z odległości do 40 kilometrów i wysokości do 20 kilometrów. Części systemu są mobilne i można je szybko przenosić, ponieważ są montowane na ciężarówkach. Jedna wyrzutnia systemu może przenosić do ośmiu rakiet.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (7)

 1. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  To generalnie odciąża Polskę - i to jest dobra wiadomość. Proponuję patrzeć na to z perspektywy strategicznej. Inna rzecz, że wszystkie systemy prak/plot - przynajmniej te atmosferyczne - winny być podpięte pod rozbudowany polski BCS. Oczywiście sensory też. W tym sensie Polska winna być podstawa kompleksu dowodzenia C5ISTAR/EW-AI - co wynika z centralnej pozycji na Flance. Niemcy niech łożą na zbrojenia - ale nic im do Flanki - gdzie powinna być skoncentrowana cała atmosferyczna plot/prak Europy. Co innego pozaatmosferyczne Arrow-3 - te winny być rozmieszczone w danych krajach - a i sensoryka inna.

  1. Krzysztof33

   Istnieje wspólny natowski system kontroli przestrzeni powietrznej, więc raczej probelemu nie będzie.

 2. kukurydza

  Dla mnie wybór dostawcy technologii lub konkretnego systemu, to czytelna deklaracja, od którego sojusznika oczekuje się pomocy w sytuacji zagrożenia. Jeżeli Estonia i Łotwa widzą w tej roli Niemcy, to należy to przyjąć do wiadomości, a jakby co, otwarcie przypomnieć.

  1. Davien3

   @kukurydza rozumiem ze mieli wybrac polskie?? Tylko jakie jak nawet nie produkujemy w tym segmencie absolutnie nic ech ty jak cos palniesz....

  2. ALBERTk

   @Davien3 a choćby współpracę przy CAMM, które jest lepszym systemem OPL niż Iris.

  3. Davien3

   @CAMM jest gorszym systemem niz IRIS-T SL wiec nie mijaj sie z prawda Po drugie jaka wspołpraca przy CAMM jak nasze wyrzutnie na razie kupujemy z pólki w UK razem z pociskami??

 3. szczebelek

  Dlaczego mnie to nie dziwi, że państwa podpisujące się pod europejską tarczą wybrały jedyny system opl produkowany w Niemczech.

  1. Davien3

   @szczebelek a co miały wybrac?? Niesprawdzone CAMM?? IRIS-T sprawdził sie na Ukrainie więc go wybrali i tyle

  2. ALBERTk

   @Davien3 przy ruskiej technologii każdy system lepiej by się sprawdził, tu nie potrzeba wielkiej technologii a CAMM ma po prostu lepsze parametry od Iris i tyle. A podpięty pod IBCS nie będzie miał sobie równych w regionie.

  3. Davien3

   @ALBERTk po pierwsze CAMM jest gorszy od IRIS-T SL po drugie Ani Estonia ani Łotwa nie maja IBCS Po trzecie IBCS tez mozna zintegrowac z IRIS-T a wtedy to CAMM bedzie tym slabszym i niestety takie sa fakty

 4. Autor Widmo

  Równie dobrze od razu mogą wnieść prośbę o akcesję do ZBiRu.

 5. CzarnyRycerz

  Jakiego by nie wybrali, zawsze to mocniejszy sojusznik na flance.

 6. Adim

  Świetny wybór w swojej klasie jeden z najlepszych jeśli nie najlepszy. Ciekawie jak cenowo w porównaniu z konkurencją

 7. Odyseus

  To dobry sygnał i mam nadzieję że Państwa Bałtyckie w końcu się podrapią po głowię i zaczną blisko ze sobą w kwestii obronnej współpracować , osobno mało znaczą i mało mogą ale już razem to 6 mln ludzi i koło 150 mld $ PKB i już jest czymś coś tworzyć ...

Reklama