Siły zbrojne

Egipt: Policjanci zabici w ataku islamistów

Autobus zniszczony w ataku terrorystów w Izraelu. Fot. IDF/flickr.
Autobus zniszczony w ataku terrorystów w Izraelu. Fot. IDF/flickr.

Niezidentyfikowani napastnicy zastrzelili ośmiu ubranych po cywilnemu policjantów podczas ataku na samochód policji w miejscowości Helwan, na południe od Kairu - poinformowało w niedzielę egipskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Do ataku przyznała się egipska filia tzw. Państwa Islamskiego.

Według opublikowanego oświadczenia czterech zamaskowanych napastników uzbrojonych w broń automatyczną zatrzymało minibus i ostrzelało go. Napastnicy uciekli małą półciężarówką. 

Jak podała egipska agencja prasowa MENA, policjanci, w tym jeden oficer, przeprowadzali inspekcję bezpieczeństwa na południowych przedmieściach Kairu. 

Do ataku przyznała się egipska filia tzw. Państwa Islamskiego (IS). W zamieszczonym w internecie oświadczeniu ta dżihadystyczna organizacja ujawniła tożsamość zabitego oficera i poinformowała, że akcja miała na celu pomszczenie kobiet przetrzymywanych w egipskich więzieniach.

Nie udało się dotąd zweryfikować prawdziwości oświadczenia, ale agencja AP zauważa, że język w nim użyty i charakter ataku sugerują, że jest ono autentyczne.

Władze egipskie od połowy 2013 r. walczą z rebeliantami mającymi swoje bazy głównie na północnym Synaju. Dokonują oni jednak również zamachów na siły bezpieczeństwa w Kairze i innych miastach. Rebelia rozpoczęła się po odsunięciu od władzy wybranego w demokratycznych wyborach, islamistycznego prezydenta Mohameda Mursiego przez obecnego szefa państwa Abd el-Fataha es-Sisiego.

PAP - mini

Komentarze (2)

 1. demokratyczne wybory

  "Rebelia rozpoczęła się po odsunięciu od władzy wybranego w demokratycznych wyborach, islamistycznego prezydenta Mohameda Mursiego przez obecnego szefa państwa Abd el-Fataha es-Sisiego." Warto dodać że został on wybrany głosami aż 17% egipcjan i odsunięty od władzy przy masowym poparciu społeczeństwa a podczas swojej i tak zbyt długiej prezydentury m.in. umożliwiał przeprowadzanie linczów na chrześcijanach i zamierzał przyjść z pomocą "rebeliantom" w syrii

  1. Marek

   Tyle, że na szeroko rozumianym zachodzie politycy zdają się nie widzieć tego czym się kończy demokracja w islamie. Abo co poniektórzy widzą i z jakichś niejasnych przyczyn, chcieliby, żeby podobnie demokracja wyglądała tutaj.

 2. sorbi

  A co ma do tego Autobus zniszczony w ataku terrorystów w Izraelu przedstawiony na zdjeciu?