Siły zbrojne
Tysiące zneutralizowanych pocisków. Saperzy podsumowują pierwszy kwartał
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych podsumowało działalność patroli saperskich i grup nurków minerów. W I kwartale 2021 r. w ramach interwencyjnego systemu oczyszczania terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, zrealizowano 1099 zgłoszenia i podjęto ponad 33 tys. „śmiercionośnych” pozostałości wojennych.
W Siłach Zbrojnych funkcjonują 44 patrole saperskie oraz dwie grupy nurków minerów. Interwencyjne oczyszczanie terenu kraju z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego jest zadaniem ustawowym Sił Zbrojnych RP, a patrole saperskie i grupy nurków minerów są obecnie jedynymi komórkami organizacyjnymi zdolnymi do kompleksowego reagowania w przypadku wykrycia wojennych pozostałości wybuchowych (od przyjęcia zgłoszenia, poprzez podjęcie, transport po drogach publicznych oraz utylizację w miejscach do tego celu przeznaczonych).
Wszelkiego typu niewybuchy, niewypały oraz przedmioty wybuchowe i niebezpieczne pochodzenia wojskowego nadal stanowią realne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego. Pomimo tego, że od zakończenia II Wojny Światowej minęło 75 lat, to materiał wybuchowy w nich zawarty nie stracił swoich właściwości wybuchowych i w niektórych sytuacjach niewielkie poruszenie obiektu może spowodować wybuch.
Jak postępować z niewybuchami?
- Nie dotykać oraz nie przenosić ich,
- Zabezpieczyć miejsce znalezienia przed dostępem innych osób,
- Jak najszybciej zgłosić zdarzenia, dzwoniąc na policję lub numer alarmowy.