Reklama

Siły zbrojne

Tysiące zneutralizowanych pocisków. Saperzy podsumowują pierwszy kwartał

Fot. 5Kbsap
Fot. 5Kbsap

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych podsumowało działalność patroli saperskich i grup nurków minerów. W I kwartale 2021 r. w ramach interwencyjnego systemu oczyszczania terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, zrealizowano 1099 zgłoszenia i podjęto ponad 33 tys. „śmiercionośnych” pozostałości wojennych.

W Siłach Zbrojnych funkcjonują 44 patrole saperskie oraz dwie grupy nurków minerów. Interwencyjne oczyszczanie terenu kraju z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego jest zadaniem ustawowym Sił Zbrojnych RP, a patrole saperskie i grupy nurków minerów są obecnie jedynymi komórkami organizacyjnymi zdolnymi do kompleksowego reagowania w przypadku wykrycia wojennych pozostałości wybuchowych (od przyjęcia zgłoszenia, poprzez podjęcie, transport po drogach publicznych oraz utylizację w miejscach do tego celu przeznaczonych).

Wszelkiego typu niewybuchy, niewypały oraz przedmioty wybuchowe i niebezpieczne pochodzenia wojskowego nadal stanowią realne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego. Pomimo tego, że od zakończenia II Wojny Światowej minęło 75 lat, to materiał wybuchowy w nich zawarty nie stracił swoich właściwości wybuchowych i w niektórych sytuacjach niewielkie poruszenie obiektu może spowodować wybuch.

Jak postępować z niewybuchami?

  1. Nie dotykać oraz nie przenosić ich,
  2. Zabezpieczyć miejsce znalezienia przed dostępem innych osób,
  3. Jak najszybciej zgłosić zdarzenia, dzwoniąc na policję lub numer alarmowy.
Reklama
Reklama
image
Graf. st. szer. Krystian Woźniak
Reklama

Komentarze

    Reklama