Siły zbrojne

Działo samobieżne ATMOS 6x6 - krewniak polskiego Kryla (Video)

Działo ATMOS w pozycji bojowej - fot. Elbit
Działo ATMOS w pozycji bojowej - fot. Elbit

Koncern Elbit Systems zaprezentował przeznaczoną dla Tajlandii wersję lekkiego działa samobieżnego ATMOS wyposażoną w podwozie 6x6 i krótszą armatę 155 mm długości 39 zamiast 52 kalibrów. ATMOS jest spokrewniony z opracowywanym przez HSW i Elbit działem samobieżnym Kryl, które ma trafić na wyposażenie Wojska Polskiego. 

ATMOS to lekki samobieżny system artyleryjski, który dzięki wysokiej automatyzacji może obsługiwać 3-4 żołnierzy. Tajlandia była zainteresowana wariantem z krótszą armatą, która umożliwia bardziej skryte przemieszczanie systemu. Wariant z lufą długości 39 kalibrów jest w ruchu trudniejszy do odróżnienia od standardowego pojazdu ciężarowego.

Prototyp przeszedł już testy na izraelskiej pustyni i niebawem powinien trafić do Tajlandii. Kolejne 5 zamówionych przez Bangkok pojazdów ma powstać na miejscu, w Royal Thai Army’s Weapon Production Centre. Należy też spodziewać się też kolejnych zamówień, gdyż pełna bateria powinna liczyć 18 pojazdów. Tajlandzka Armia posiada już sześć francuskich dział Caesar z armatami długości 52 kalibrów. 

Lekkie działa samobieżne firmy Elbit są z polskiej perspektywy o tyle interesujące, że firma ta wraz z Hutą Stalowa Wola realizuje program budowy prototypu i próbnej partii dział samobieżnych na podwoziu kołowym Kryl, przeznaczonych dla Wojska Polskiego. Pierwsze pojazdy mają być budowane na bazie izraelskich komponentów. Następne powstaną całkowicie w Polsce, dzięki transferowi technologii. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.