Reklama

Siły zbrojne

Dwóch oferentów na karabiny wyborowe dla wojska

Fot. ZM Tarnów
Fot. ZM Tarnów

Jeszcze pod koniec ubiegłego roku MON unieważnił postępowanie na samopowtarzalne karabiny wyborowe dla sił zbrojnych i wszczął nowe postępowanie ponownie. Biorą w nim udział dwa polskie podmioty gospodarcze – poinformował Defence24 rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia mjr. Krzysztof Płatek.

Jak poinformował nas rzecznik aktualnie prowadzone postępowanie dotyczy pozyskania ponad 200 egzemplarzy samopowtarzalnych karabinów wyborowych na amunicję 7,62×51 mm (.308 Win). Poprzednio chodziło o 250 karabinów. Można spekulować, że po wyborze zwycięzcy, będzie on mógł w dalszej perspektywie liczyć na kolejne zamówienia, a potrzeby SZ RP na taką broń oceniane są nawet na kilka tysięcy egzemplarzy. Nowa broń ma zastąpić w wojskach operacyjnych i WOT przestarzałe karabiny wyborowe rodziny SWD. Broń tego typu może wzmacniać potencjał już na szczeblach małego pododdziału (pluton/drużyna).

Przyczyna zmiany decyzji jest niejawna. Wiadomo tylko, że podjęto ją w związku z aktualizacją wniosku w sprawie oceny występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa.

W związku z aktualizacją wniosku w sprawie oceny występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa (PIBP) postępowanie na pozyskanie 7,62×51 mm (.308 Win) samopowtarzalnych karabinów wyborowych zostało unieważnione w grudniu 2020 r., a następnie wszczęte zostało postępowanie, w ramach którego zaproszenia do składania ofert wstępnych zostały skierowane do Fabryki Broni Łucznik-Radom Sp. z o.o. i Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A. – poinformował Defence24.pl rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia.

Reklama
Reklama

Wcześniej za zwycięzcę w postępowaniu uważano Fabrykę Broni Łucznik-Radom. Negocjacje z nią jako z jedynym dostawcą rozpoczęły się jeszcze jesienią 2019 roku. FB Radom rozwijała karabin Grot-7,62N będący częścią całej rodziny modułowej broni MSBS.

Teraz pod uwagę jest brany dodatkowo produkt z Zakładów Mechanicznych Tarnów, które od lat prowadziły prace nad samopowtarzalnym karabinem wyborowym MWS-25 (wcześniej SKW-308).

Reklama

Komentarze

    Reklama