Reklama

Siły zbrojne

Dwaj żołnierze USA zginęli w Afganistanie

Fot U.S. Army
Fot U.S. Army

Dwaj amerykańscy żołnierze zginęli w piątek podczas akcji wojskowej w Afganistanie - poinformowało w oświadczeniu dowództwo misji NATO Resolute Support w Kabulu. Od początku roku w kraju tym zginęło łącznie czterech żołnierzy Stanów Zjednoczonych.

W oświadczeniu nie podano żadnych szczegółów na temat operacji, podczas której polegli Amerykanie, ani ich nazwisk. Pozostanie tak do czasu, aż o śmierci żołnierzy zostaną poinformowane ich rodziny.

Konflikt w Afganistanie nie słabnie mimo kilku rund rozmów pokojowych z udziałem talibów i władz USA. Najnowsza runda zakończyła się w marcu; obie strony mówiły o osiągniętych postępach, ale nie ogłoszono końca konfliktu. Talibowie kontrolują obecnie około połowy afgańskiego terytorium.

Misja NATO Resolute Support rozpoczęła się 1 stycznia 2015 r., po zakończeniu w 2014 r. operacji stabilizacyjnej Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie (ISAF). Ma za zadanie doradzanie i szkolenie afgańskich sił bezpieczeństwa walczących z talibami, odsuniętymi od władzy w 2001 roku, oraz innymi zagrożeniami, np. lokalną filią Państwa Islamskiego (IS). Obecnie misja liczy ok. 17 tys. żołnierzy z 39 krajów członkowskich NATO i krajów partnerskich, z czego około połowy stanowią żołnierze USA.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama