Siły zbrojne
Dwa brytyjskie niszczyciele min dla Ukrainy
Brytyjska marynarka wojenna wycofała ze służby dwa niszczyciele min typu Sandown, które mają później zostać przekazane dla sił morskich Ukrainy. Będą to pierwsze tej klasy okręty wykorzystywane do ochrony ukraińskich wód przybrzeżnych przed zagrożeniem minowym.
Informacja o możliwym przekazaniu dwóch brytyjskich niszczycieli min dla ukraińskiej marynarki wojennej pojawiła się już w czerwcu 2021 r. podczas wizyty niszczyciela HMS „Defender” w Odessie. Zgodnie z tymi zapowiedziami, 4 sierpnia br. ze stanu Royal Navy wycofano dwa okręty przeciwminowe typu Sandown: HSM „Ramsey” (M110) i HMS „Blyth” (M111). Jednostki te zostały przekazane stoczni Babcock, która je wyremontuje przed transferem do ukraińskiej marynarki wojennej.
Rosyjskie media podkreślają, że Ukraina ma otrzymać dwa trałowce, jednak nie jest to prawidłowa klasyfikacja. W rzeczywistości, do ukraińskich sił morskich zostaną bowiem włączone dwa, wcale nie przestarzałe niszczyciele min, które dodatkowo bardzo dobrze sprawdziły się w czasie misji bojowych. Służący ponad dwadzieścia jeden lat HMS „Ramsey przepłynął w tym czasie ponad 175 000 Mm, natomiast działający dwadzieścia lat HMS Blyth” – ponad 185 000 Mm.
W tym czasie okręty te zabezpieczały brytyjskie bazy morskie (w tym bazę Clyde strategicznych, atomowych okrętów podwodnych u wybrzeży Szkocji), wchodziły w skład natowskich zespołów przeciwminowych i zabezpieczały operacje prowadzone przez Royal Navy i NATO na Bliskim Wschodzie.
Zakres prac remontowo-modernizacyjnych prowadzonych przez koncern Babcock na obu, wycofanych niszczycielach min nie jest znany. Przypuszcza się jednak, że usunięte zostaną jedynie te systemy, które są wrażliwe ze względu na interesy NATO i Wielkiej Brytanii. Główna część systemu przeciwminowego zostanie najprawdopodobniej pozostawiona bez zmian, dzięki czemu Ukraińcy otrzymają doskonałe narzędzie do zabezpieczenia własnych baz morskich przed zagrożeniem minowym.
Brytyjczycy mają zresztą duże doświadczenie w tego rodzaju transferach zagranicznych. Z ośmiu niszczycieli min typu Sandown, które zostały wprowadzone do Royal Navy w latach 1993-2002 trzy zostały bowiem już przekazane do estońskiej marynarki wojennej (ex. HMS „Sandown”, ex. HMS „Inverness” oraz ex. HMS „Bridport”). W tym przypadku kontrakt podpisany w 2006 roku miał wartość 51 milionów euro. Dodatkowo należy pamiętać, że trzy niszczyciele typu Sandown zostały zamówione i zbudowane w 1993 roku przez stocznię Vosper Thornycoft dla Arabii Saudyjskiej.
Zgodnie z umową podpisaną z Wielką Brytanią, Ukraina otrzyma dwa okręty przeciwminowe o długości 52,5 m, szerokości 10,9 m oraz wyporności 660 ton. Są one wyposażone w sonar opuszczany Type 2093, który wskazuje położenie obiektów minopodobnych dla przewodowo sterowanych pojazdów podwodnych lub płetwonurków minerów.
Wielka Brytania wycofując powoli swoje niszczyciele min nie zamierza budować ich następców. Rolę tego rodzaju wyspecjalizowanych okrętów mają bowiem przejąć jednostki bardziej wszechstronne, wyposażone w zdalnie sterowane lub autonomiczne, bezzałogowe systemy przeciwminowe. Wprowadzana w Royal Navy nowa strategia zwalczania min zakłada dodatkowo możliwość działania z brzegu, ponieważ wprowadzane obecnie systemy oparte na dronach mogą być transportowane w kontenerach drogą lotniczą, morską i lądową.