Reklama

Siły zbrojne

Drugi okręt patrolowy typu Cape zwodowany

W Australii zwodowano drugi okręt patrolowy typu Cape– fot. Austal
W Australii zwodowano drugi okręt patrolowy typu Cape– fot. Austal

Stocznia Austal zwodowała drugi szybki okręt patrolowy typu Cape – „Cape Byron”, który zostały zamówiony przez australijskie służby celne oraz straż przybrzeżną (AustralianCustoms and BorderProtection Service).

Wodowanie odbyło się w stoczni Austal w Henderson koło miasta Perth na zachodnim wybrzeżu Australii. Do opuszczenia do wody okrętu wykorzystano po raz pierwszy specjalną pochylnię-slip.

Patrolowiec został zwodowany 4 tygodnie przed terminem i dokładnie rok po opuszczeniu do wody pierwszej jednostki tego typu: „Cape St George”. W sumie, zgodnie z kontraktem za 330 milionów dolarów podpisanym w sierpniu 2011 r. ma powstać osiem okrętów typu Cape w okresie od marca 2013 r. do sierpnia 2015 r.

Są to jednostki o długości 57,8 m i szerokości 10,3 m z kadłubem zbudowanym z aluminium) Pomimo, że nie są to duże okręty mogą one wykonywać 28-dniowe patrole przebywając w tym czasie 4000 Mm (przy prędkości 12 w). Jednostki typu Cape są szczególnie predysponowane do działań inspekcyjnych posiadając na pokładzie dwie jednocześnie opuszczane szybkie łodzie motorowe (Tender ResponseVessels) dla grup abordażowo – inspekcyjnych.

Ich zasadniczą wadą jest jednak brak lądowiska dla śmigłowca, przydatnego zatrzymanie bardzo szybkich łodzi wykorzystywanych przez przemytników. Prędkość maksymalna jednostek typu Cape (26 w) może się więc okazać niewystarczająca.

Reklama

Komentarze

    Reklama