Reklama

Siły zbrojne

Druga promocja oficerska absolwentów kursu "AGRYKOLA"

Fot. DWOT
Fot. DWOT

1 grudnia 2019 r. na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się kolejna promocja oficerska żołnierzy rezerwy. Wśród dwustu promowanych na pierwszy stopień oficerski żołnierzy było 38 absolwentów kursu oficerskiego AGRYKOLA. Była to druga promocja żołnierzy OT, którzy ukończyli AGRYKOLĘ, czyli kurs dla kandydatów na oficerów spośród żołnierzy OT.

Rzecznik WOT, ppłk  Marek Pietrzak informuje, że promocja absolwentów kursu AGRYKOLA odbyła się w ramach promocji żołnierzy rezerwy w dniu 27 października 2019 r. Wypromowanych na stopień podporucznika Wojska Polskiego zostało wtedy 46 żołnierzy obrony terytorialnej.

Dzisiaj wypromowaliśmy 200 kolejnych oficerów rezerwy, wśród nich 38 oficerów obrony terytorialnej, wszyscy oni wzmacniają potencjał obronny państwa. Takie działania wzmacniają potencjał osobowy sił zbrojnych w aspekcie rezerw oraz budowy nowego rodzaju sił zbrojnych – Wojsk Obrony Terytorialnej. Promocja oficerska, a tak po staropolsku mówiąc „pasowanie żołnierza na oficera”, to absolutnie wyjątkowa chwila dla żołnierzy i ich rodzin, którzy tak licznie zdecydowali się im dzisiaj towarzyszyć.

Gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT

Kurs Agrykola jest przeznaczony dla żołnierzy obrony terytorialnej, którzy pełnią terytorialną służbę wojskową. Trwa on 13 miesięcy i otwiera bramę oficerskiej kariery dla żołnierzy WOT – ochotników. Do tej pory zakończone zostały dwie edycje kursu, obecnie dobiega końca trzecia edycja, a niedawno rozpoczęła się czwarta.

Reklama

Komentarze (9)

 1. Anonim

  Ciekawe czy patenty oficerskie dostali w terminie... może dostaną kilka miesiecy po promocji jak na AWL...

 2. nie każdy żołnierz (oficer) to rambo - panowie za dużo filmów amerykańskich żołnierz po szkoleniu to tak jak kierowca po kursie (egzaminie na prawo jazdy) obydwoje mają jakieś prawa ale dopiero trening i doświadczenie pozwoli im osiągnąć jakiś poziom

 3. m p

  A to SPRów lub SORów za Pana czasów nie było? A to po takich kursach wtedy na zawodowego nie brali? Głupoty Pan piszesz.

 4. m p

  W 3 miesiące z cywila na oficera to tylko kapelanów, lekarzy, i prawników. Proszę doczytać.

 5. Ja sam

  Jakość tych oficerów jest taka sama jak całego WOT. Szkoda słów, pieniędzy i zabierania wszystkiego operacyjnym. 13miesiecy , zapomnieli dodac weekendowo - co za jakosc.

 6. Kojot

  Teraz wszystko jest kwestią czasu .... Nawet z cywila można w 3 miesiące zrobić żołnierza,oficera, dowódcę....

  1. sża

   Skoro 13 miesięcy trwa kurs na oficera, to ile miesięcy trwa kurs na generała?

 7. sża

  Dodam: wybitne dzieła sztuki...

 8. fala85

  dzieła sztuki

 9. Pjoter

  Za moich czasów odicera szkolono co najmniej 4 lata a i tak wychodziły sztuki a dzis?

Reklama