Reklama

Siły zbrojne

Drony Triton droższe i później niż zakładano

Drony Triton będą kosztowały drożej i zostaną wprowadzone później – fot. Northrop Grumman
Drony Triton będą kosztowały drożej i zostaną wprowadzone później – fot. Northrop Grumman

Komitet kontroli finansów amerykańskiego Kongresu opublikował raport wskazujący, że koszt realizowanego dla US Navy programu nadzoru obszarów morskich z wykorzystaniem bezzałogowych samolotów MQ-4 Triton BAMS będzie większy aż o 25%.

Oznacza to, że koszt opracowania przez koncern Northrop Grumman Corp. systemu MQ-4 Triton BAMS wzrośnie o około 720 milionów dolarów i przekroczy 3,9 miliarda dolarów. Senacki komitet kontroli finansów zauważył również, że data rozpoczęcia produkcji dronów Triton opóźni się o dwa lata. Przedmiotem prac ma być zbudowanie 70 bezzałogowców nadzoru obszarów morskich za 15,3 miliarda dolarów.

Opóźnienie może dziwić, ponieważ MQ-4 Triton bazuje na już sprawdzonym bezzałogowym środku latającym Global Hawk. Triton ma jednak działać w innym środowisku oraz w jednym systemie z załogowymi samolotami patrolowymi Boeing P-8.

Nowy bezzałogowiec będzie się zaliczał do klasy HALE (wysokiego pułapu i dużej długotrwałości lotu). Oznacza to, że będzie mógł on latać na wysokości większej niż 20 tysięcy metrów przez ponad 24 godziny na odległość do 9950 Mm bez dotankowania.

Reklama

Komentarze (1)

  1. qwerty

    Ze 2 HALE powinna kupić Polska. Bez tego typu maszyn nie ma mowy o pełnej skuteczności NDR.

Reklama